Litvínov - Jedné z nejvýznamnějších událostí naší historie, sametové revoluci z listopadu 1989, zasvětili úterní vyučování žáci a učitelé druhého stupně Sportovní soukromé základní školy v Litvínově. Zapojili se tak do celostátního projektu Samet na školách, jehož cílem je vyzdvihnout hodnoty svobody a demokracie a aktivovat mladou generaci k zájmu o dění kolem sebe.
Organizace akce se ujaly žákyně 9. B, které s podporou učitele výchovy k občanství Romana Havlíčka samy vypracovaly scénář, dohodly se se svými pedagogy na formě a způsobu jejich účasti v jednotlivých aktivitách a rozdělily své spolužáky do skupin. „Dívky odvedly neuvěřitelný kus práce. Největší radost máme z jejich zájmu, nadšení, euforie a vůle, se kterou se do příprav projektu pustily. Strhly i všechny ostatní, takže veškeré aktivity provázela skvělá atmosféra a celý den jsme si nádherně užili,“ zhodnotil připomínku Mezinárodního dne studenstva a Dne boje za svobodu a demokracii ředitel školy Pavel Škramlík.
Žáci si například vyzkoušeli při hře Kolik stojí čest, že každá volba má své následky a život není černobílý. Zážitková hra Lidový soud byla zase zaměřena na schopnost rozeznat ohrožení demokracie a význam role svobody projevu na internetu.
„Aktivit byla samozřejmě celá řada. Chlapci a dívky si také zacvičili autentickou sestavu Spartakiády, nahlédli do nabídky potravinových obchodů 80. let, nebo si poslechli písničky Karla Kryla a Jaroslava Hutky. A byl by pochopitelně hřích nevyužít našich kolegů, kteří se aktivně zúčastnili listopadových událostí roku 1989 a jako tehdejší studenti přispěli k pádu totalitního režimu a nastolení demokracie v naší republice. Jejich vyprávění, zážitky, zkušenosti, přehlídka autentických dobových dokumentů, reportáží či fotografií měla u žáků veliký úspěch,“ doplnil Pavel Škramlík.
Vyjádřil naději, že okolnosti, zejména epidemiologická situace, umožní žákům i učitelům školy účast v projektu Samet na školách i v příštím roce.