Ve středu v poledne policisté rozblikají majáky. Tady je důvod
Ilustrační foto
Most

Ústecký kraj - Probační a mediační služba společně s Policií České republiky uctí ve středu 22. února oběti trestných činů.

Poradna pro oběti trestných činů v Ústeckém kraji působí pod střediskem Probační a mediační služby, které je v každém okresním městě a pomáhá každému, kdo se cítí být obětí trestného činu.

Probační a mediační služba se stejně jako v předchozích letech připojí k Evropskému dni obětí trestných činů, kdy společně s Policií České republiky vyjádří svou úctu k obětem minutou ticha ve středu 22. února 2023 ve 12 hodin. Na tento okamžik upozorní také majáky policejních vozů, které se na jednu minutu rozblikají před služebnami po celé republice. Tato aktivita bude symbolicky vyjadřovat poselství, že světlo přináší naději. Ve chvíli, kdy oběť vidí, že se blíží blikající policejní majáky, ví, že přichází pomoc.

Evropský den obětí trestných činů je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. Jeho cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně v 74 střediscích po celé republice.

Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status "zvlášť zranitelné oběti", mezi které patří například i děti, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti osobou stejného či opačného pohlaví. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem. Pokud jste se setkali s jakýmkoliv způsobem trestné činnosti a potřebujete získat informace, tak již v minulosti byly zřízeny tyto stránky určené pro oběti trestných činů. Policisté si váží každého, kdo se rozhodne hovořit o tom, co se mu stalo. Pro komunikaci s oběťmi jsou v rámci Policie České republiky školeni specialisté i krizoví interventi z řad policistů či přímo psychologů. Krizoví interventi jsou připraveni pomáhat obětem, ale i pozůstalým přímo na místě mimořádných událostí, v místě bydliště apod. Další informace k tomuto tématu naleznete na tomto odkazu nebo v následujícícm videospotu.

https://www.youtube.com/watch?v=FVOrtrXq8vY

V rámci letošního Evropského dne obětí trestných činů je Probační a mediační službou a Policií ČR připraven doprovodný program v podobě několika setkání s veřejností po celé republice. V Ústí nad Labem 22.2. od 10 do 12 hodin na akademické půdě Univerzity J. E. Purkyně v aule VIKS proběhne diskuze se zástupci Probační a mediační služby, Policie ČR a dalšími hosty z řad poskytovatelů pomoci mezi něž patří zejména zástupci neziskového sektoru.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru