Chomutovsko – Patří mezi pravidelné návštěvníky hračkářství, přestože si už dávno nehraje. Lukáše Hrona do obchodů po celých severních Čechách, i v blízkých obcích Německa, žene jeho sběratelská vášeň. Celé stěny v jeho pracovně jsou tak pokryty stovkami realistických modelů Hot Wheels, které vytváří impozantní obrazy.
V současnosti má sběratel necelé tři tisíce modelů, přičemž do jedné poličky se jich vejde 110. „Police mám od truhláře dělané na míru. Až se nebudu vejít do pracovny, budu pokračovat v podkroví, kde si buduji svoji zašívárnu,“ plánuje mladý muž.
Jeho sběratelská vášeň netrvá nijak dlouho, modely sbírá od listopadu 2019, ale zato systematicky. „Prodavačky v okolních hračkárnách mi posílají fotky, když přijde zboží. Někdy ale nevydržím čekat a objednávám si je na internetu. Ročně Hot Wheels vydají asi 260 modelů a k tomu speciální edice, ale jen 150 z toho je reálných, a právě ty mě zajímají,“ podotýká Lukáš Hron.
Když se zákazník podívá na cenu autíček v obchodě a vidí cenovku od 40 korun, tak si řekne, že to je docela milý, nepříliš nákladný koníček. Jenže co by to bylo za sběratele, kdyby se nesnažil sehnat nějaké speciality. „Snažím se samozřejmě získat starší modely, objednávám je z celého světa. To už se cena šplhá i ke dvěma tisícům. Nejdražší autíčko, o kterém vím, že se nabízí, je růžový prototyp Volkswagen Beach Bomb za 150 tisíc dolarů. Vůbec byste to do něj neřekli!“ poznamenává sběratel.
Co je jeho nejcennější kousek? „Asi Porsche 911 z roku 1974. Ale i další modely z tzv. edice Red Line vyráběné jen pro americký trh jsou pro mě cenné,“ poznamenává Lukáš Hron. Autíčka má vyskládané ve sloupcích podle barev, celé to vytváří zajímavý obraz. „Taky tomu říkám zeď nářků. Když nemůžu spát, chodím se na ně koukat a kochám se…“ směje se sběratel. Autíčka samozřejmě na dráhu, z níž typicky vylétávají do vzduchu, nesmí. I dětské návštěvy se mohou jen podívat. Ale nesahat. „Třeba to jednou v důchodu prodám. A třeba moji vášeň zdědí syn a bude pokračovat. Kdo ví…“ zamýšlí se nad budoucností.
Aktuálně má sběratel cca 3 tisíce modelů. Foto: jip
Hot Wheels se vyrábí od roku 1968. Na ceně stoupají třeba modely Ferrari, protože výrobce přišel o licenci a už se tedy nevyrábí. Marně byste také mezi modely hledali české značky. „Ale nově se vyrábí i Tesla. Obecně bych řekl, že má výrobce licence k 80 % značek celého světa,“ podotkl Hron.
Protože je poměrně akční, jakmile se začal sběratelství věnovat, založil na sociálních sítích skupinu, kde se sdružují i další nadšenci a modely si navzájem prodávají. „Já bych ale svoje autíčka rozhodně neprodal, jsem tam, aby mi nic, co nemám, neuniklo,“ dodává na závěr a s úsměvem vypráví, že ho zaujalo, že mezi sběrateli je i mnoho mužů vážených profesí.
Hot Wheels ročně vydají mnoho modelů, sběratele Lukáše Hrona ale zajímají jen ty realistické. Foto: jip
A jaký má tento sběratel vztah ke skutečným vozům? Také více než kladný. Pořádá totiž autosrazy na letišti v Březně u Chomutova (informovali jsme ZDE). „Určitě chceme udělat další i letos. Vše záleží na tom, jak se nám povede postavit naše nové auto, se kterým bychom chtěli jezdit na závody po Evropě. Rozhodně dáme příznivcům včas vědět,“ uzavírá Lukáš Hron.
Policový systém s modely vozů seřazenými dle barev vytváří působivý obraz. Foto: jip