Litvínov – Zatímco se lidé v Česku během března potýkali s občasným sněžením, kdy se zima ještě nechtěla vzdát, skupina studentů Scholy Humanitas si užívala letní třicítky ve španělské Valencii. Měsíční stáž jim měla rozšířit obzory v cizí zemi a naučit je se vypořádat s jazykovou bariérou.
Studenti druhého a třetího ročníku byli po dvojicích přiděleni k různým firmám, kde dopoledne pracovali. S ohledem k tomu, že Schola Humanitas je zaměřená na obnovu a ochranu životního prostředí, i zaměření jejich stáže mělo s přírodou propojení.
Někteří se tak starali o městskou zeleň, další se věnovali růžím ve specializovaném zahradním centru, jiní se ujali kaktusů ve velkopěstírně.
„Na rozdíl od jiných stáží, ve Španělsku se naši studenti museli vypořádat s tím, že ne všichni spolupracovníci uměli anglicky. Ale s pomocí moderních technologií si poradili velice rychle. Podstatné bylo, že si vyzkoušeli fyzickou práci a za největší přínos považuji sociální zkušenosti," shrnul zástupce ředitele Ladislav Turbák. To potvrzují i studenti.
„Velmi silný zážitek máme z návštěvy španělské pošty. S přítelem jsme měli výročí, takže jsem mu chtěla poslat balíček. Jenže na španělské poště nemají krabice a bohužel paní za přepážkou nebyla vstřícná a anglicky nemluvila vůbec. Byli jsme tam opakovaně a až díky pomoci dalších lidí se nám podařilo balíček poslat," vyprávěla studentka Karin Srnová.
Vypořádat se museli studenti i s faktem, že Španělé nejsou zrovna příliš dochvilní. „Naplánovali jsme si výlety, jenže veřejná doprava tam vůbec nejezdí podle jízdního řádu. Dostat se někam nebyl problém, ale dostat se zpět... Museli jsme si zvyknout, že z naplánovaného výletu stihneme jen část," podotkl Filip Patera. Ten si na památku se spolužačkou Karin nechal udělat tetování. Karin, protože pracovala ve pěstírně kaktusů, se rozhodla pro malý sukulent.
Netradiční památkou na stáž je tetování kaktusu. Karin se do tamní firmy vydá na brigádu i v létě.
Ten si také se spolužačkou přivezla jako dárek domů. „Mohly jsme si je přivézt oficiálně, každá jsme ke kaktusu dostala oficiální cestovní doklad," doplnily dívky. Karin si v dané firmě domluvila na léto měsíční brigádu: „Zajistí mi i ubytování."
Při stáži se snaží studenti také co nejvíce poznat zemi, ve které mohou díky programu Erasmus + pobývat. „Na výlety jsme chodili společně do přírody. Navštívili jsme například národní park Sierra Calderona, odkud byl úžasný výhled. Pěkná turistická trasa vedla kolem vodopádů, ve kterých jsme se koupali," dodala Petra Pašová. Štěstí měli studenti na období svého pobytu. Ve Valencii zrovna vrcholil festival Las Fallas. „Celý rok vytváří Španělé sochy z různých přírodních materiálů. Jde o obrovská, velmi propracovaná díla. Mají to jako zdroj obživy. Sochy jsou vystavené na různých místech Valencie. Na konci festivalu se postupně všechny spálí, jen jedna vítězná zůstane ve městě až do příštího festivalu. Aby lidé o pálení sochy nepřišli, udělá se u každé nejprve ohňostroj, aby bylo jasné, kde se právě bude zapalovat," popsaly tradici Valentýna Grulichová.
Studenti ve Valencii při festivalu Las Fallas.
Stáž ve Španělsku byla letos již třetí, kam Schola Humanitas vyslala své studenty. Zájemci o pobyt v cizině jsou vybíráni ze studentů druhého a třetího ročníku.