Litvínov – Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje ve svém závazku modernizovat a zvyšovat efektivitu svých výrobních technologií. V letošním roce dokončila modernizaci jednotky na výrobu elektrovodivých sazí Chezacarb.
Implementace nejnovějších technologií do unikátní výrobní jednotky s jejím následným rozšířením přinese zvýšení výrobní kapacity a efektivnější využívání surovinových a energetických zdrojů. Skupina tak plní své závazky v rámci udržitelného rozvoje, inovací a technologického pokroku ohlášené v rámci své strategie rozvoje do roku 2030.
Elektrovodivé saze Chezacarb vznikají jako vedlejší produkt procesu parciální oxidace, při kterém jsou zpracovány ropné zbytky společně s kyslíkem a párou při vysokých teplotách, které dosahují 1300 °C. První fáze modernizace, která zahrnovala celkem 25 dílčích projektů, byla soustředěna na revitalizaci a implementaci nových technologií do výroby. Celková investice do modernizace zařízení, které letos prošlo garančními testy, dosáhla výše 270 milionů Kč.
Hotový produkt ve formě granulí. Foto: ORLEN Unipetrol RPA
„Modernizace jednotky Chezacarb je součástí dlouhodobého plánu modernizace našich výrobních zařízení. Investice do jednotky zajistí pokračování bezpečného a stabilního provozu v dalších letech. Zařazením nových technologií se zvýší dostupnost a spolehlivost celé jednotky a zároveň se sníží celková energetická náročnost při zachování produkčních kapacit. V následujících letech jednotku rozšíříme o třetí výrobní linku, která dokáže efektivně zpracovávat všechnu sazovou vodu," uvedl Maciej Romanów, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.
Do roku 2028 bude jednotka rozšířena o třetí výrobní linku, čímž dojde k rozšíření kapacit a zvýšení efektivity náročného provozu. Elektrovodivé saze Chezacarb jsou používány pro průmyslové aplikace, včetně barvení plastů a při výrobě materiálů, při kterých je nutná prevence vzniku statické elektřiny. Další jsou aplikace v environmentální oblasti s využitím vynikajících sorpčních vlastností Chezacarbu.