Litvínov – Inženýrská akademie České republiky udělila cenu autorskému kolektivu vědců ze skupiny ORLEN Unipetrol a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za vývoj technologie na výrobu dicyklopentadienu (DCPD). Tu na základě jejich výzkumných a vývojových aktivit zrealizoval ORLEN Unipetrol ve svém chemickém závodě v Litvínově.
Jednotka na výrobu kapalného uhlovodíku DCPD byla uvedena do provozu na podzim roku 2022 a hodnota investice do její výstavby dosáhla 831 milionů Kč. ORLEN Unipetrol se tím stal v Evropě jedním ze čtyř největších producentů tohoto velmi žádaného produktu.
Skupina ORLEN Unipetrol a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze společně vyvinuly technologii výroby kapalného uhlovodíku dicyklopentadien z lehkého pyrolýzního benzinu. Na základě této technologie, která byla v roce 2012 patentována, postavil ORLEN Unipetrol v litvínovském Chemparku v rozmezí let 2021 až 2022 zcela novou výrobní jednotku. V ní vyrábí velmi žádaný kapalný uhlovodík, který má široké využití v řadě oblastí např. v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, lékařství nebo i farmacii. Instalovaná kapacita výrobní jednotky je až 26 tisíc tun dicyklopentadienu ročně, což představuje přibližně 25 % celkové produkce dicyklopentadienu v Evropě.
Inženýrská akademie České republiky nyní udělila kolektivu autorů vyvinuté technologie ocenění za vynikající realizovaný technický projekt. Členové autorského kolektivu, prof. Tomáš Herink ze společnosti ORLEN Unipetrol, prof. Josef Pašek a doc. Jiří Kupka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, převzali ocenění na slavnostním večeru v pondělí 25. listopadu v Betlémské kapli v Praze. Za čtvrtého člena autorského kolektivu, zesnulého Ing. Petra Fulína ze společnosti ORLEN Unipetrol cenu převzala jeho dcera Zuzana Fulínová.
Zuzana Fulínová, dcera zesnulého Ing. Petra Fulína ze společnosti ORLEN Unipetrol; doc. doc. Ing. Jiří Krupka, Ph.D. z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze; Ph.D.; prof. Ing. Tomáš Herink, Ph.D., Ředitel pro výzkum a vývoj ve skupině ORLEN Unipetrol a doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT. Foto: ORLEN Unipetrol
„Ocenění od Inženýrské akademie je pro nás velkým uznáním práce celého týmu, který se vývoji technologie výroby DCPD věnoval. Naši technologii jsme realizovali na základě mnohaletého výzkumu a spolupráce s odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Cena Inženýrské akademie pro nás tedy znamená víc než jen ocenění výsledků našeho výzkumu a technického řešení technologie, ale zároveň i ocenění spolupráce a propojení průmyslové a akademické sféry,“ řekl Tomáš Herink, ředitel pro výzkum a vývoj ve skupině ORLEN Unipetrol.
Cílem výzkumu bylo vyvinout efektivní technologii izolace zbytkového uhlovodíku dicyklopentadienu, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobních procesech v rámci petrochemického segmentu v chemickém závodu ORLEN Unipetrol v Litvínově. Tento uhlovodík má vyšší přidanou hodnotu a je celosvětově velmi dobře uplatnitelný.
„Výrobní jednotka dicyklopentadienu je naší velmi úspěšnou obchodní realizací a sbírá také ocenění u odborné veřejnosti. Po jejím uvedení do provozu v roce 2022 jsme se stali jedním ze čtyř největších výrobců tohoto produktu v Evropě a díky rostoucí poptávce jsme v letošním roce dokonce rozšířili portfolio vyráběných kvalit DCPD,“ řekl Milan Brejchal, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol, a doplnil: „Jedná se o excelentní technologické řešení a ukázkovou dlouhodobou spolupráci našich odborníků s akademickou sférou, konkrétně VŠCHT Praha.“
Inženýrská akademie České republiky je nevládní organizace založená v roce 1995. Sdružuje významné vědecké a výzkumné pracovníky, vynikající vysokoškolské pedagogy, manažery a vedoucí pracovníky průmyslových podniků a také představitele podnikatelské sféry. Významnou součástí širokého spektra činností Inženýrské akademie je propagace vynikajících výsledků výzkumu a realizovaných technických projektů. Od roku 1997 proto uděluje význačným osobnostem a kolektivům z České republiky i ze zahraničí Cenu Inženýrské Akademie České republiky za vynikající výsledek tvůrčí práce, vynikající realizovaný technický projekt či významný přínos k rozvoji inženýrského výzkumu.