Uvolňování začíná! Do jakých provozoven už můžete? Které služby jsou povolené?
Ilustrační foto: CC0
Most

ČR - Je tu pondělí 20. dubna a začíná první fáze vládou představeného scénáře postupného uvolňování karanténních opatření.

Od pondělí 20. dubna bude moci otevřít své provozovny většina řemeslníků s výjimkou holičů, kadeřníků, pedikérů a dalších profesí, při nichž dochází k přímému fyzickému kontaktu s klienty, fungovat mohou začít autosalony a autobazary a na fakulty se budou moci k individuálním pohovorům, zkouškám či laboratorní, experimentální či umělecké práci v souvislosti se svými závěrečnými pracemi studenti závěrečných ročníků vysokých škol, a to při splnění přísných hygienických podmínek. Ze zákazu jsou nově vyňaty rovněž venkovní trhy a tržiště, i tam ale budou muset prodejci zajistit dodržení stanovených pravidel. V pondělí budou moci otevřít také salóny pro psy. „Pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace, je na místě začít s postupným návratem do normálního života. Samozřejmě za dodržení pravidel hygieny jako je nošení roušky, mytí rukou a udržování odstupů mezi lidmi, i specifických pravidel pro provozovny živnostníků. Pokud by došlo ke zhoršení situace, jsme připraveni okamžitě zatáhnout za brzdu,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Začíná první etapa z pěti

Plán na postupné uvolňování opatření v České republice v souvislosti s koronavirem má pět etap. První fáze uvolňování je naplánována právě na pondělí 20. dubna a bude se týkat provozoven řemeslníků, autobazarů a autosalónů, farmářských trhů a tréninků profesionálních sportovců na venkovních sportovištích za přesně definovaných podmínek. Povoleny budou také svatební obřady s účastí do deseti osob při dodržení specifických hygienických podmínek. „Výraznou podmínkou pro dodržení časového plánu je dodržování preventivních opatření na úrovni jednotlivých občanů a jejich rodin,“ zdůraznil Rastislav Maďar, epidemiolog a šéf pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví pro řízení uvolňování karanténních opatření.

Otevřené provozovny

Všechny od pondělí povolené provozovny živnostníků budou muset splňovat preventivní požadavky, mezi které patří dodržení odstupů minimálně 2 metry, dostupnost dezinfekce rukou, povinné nošení roušky u zaměstnanců i zákazníků, manipulaci personálu v rukavicích i rukavice pro klienty na vyžádání. U farmářských trhů prodejci nesmí prodávat potraviny výlučně určené k bezprostřední konzumaci. Pořadatelé mají navíc povinnost zajistit odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy nejméně 2 metry, aktivně bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech, než jsou 2 metry, umístit dezinfekční prostředky u každého prodejního místa a zařídit, aby zákazníci i obsluha nosili roušky. Obsluha je povinna používat rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Zboží musí být prodáváno bez možnosti ochutnávky.

2004rousky2

Sportovci bez osobních soubojů

Sportovcům s profesionální smlouvou bude od pondělí umožněno vykonávat tréninky v menších skupinách za přesně definovaných podmínek. Trénink bude probíhat na venkovním sportovišti bez přítomnosti veřejnosti, kde se bude nacházet jen skupina nepřesahující ve stejném čase 8 osob, a nezbytně nutné osoby z realizačního týmu. Mezi sportovci a ostatními osobami bude zachovávána vzdálenost nejméně 2 metry, což vylučuje provádění kontaktních, soubojových cvičení. V době tréninku nebudou sportovci povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest. Na sportovišti nebudou využívány související vnitřní prostory, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení. Lze však připustit používání toalet za podmínek, že je nastaven režim tak, aby se ve vnitřních prostorech nepotkávalo vícero osob a bylo zajištěno provádění zvýšených hygienických opatření. Po skončení tréninku bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých tréninkových pomůcek.

Malé svatby

Svatební obřady budou umožněny při dodržení odstupů s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů, a dále při dodržování základních preventivních pravidel jako je hygiena rukou, nošení roušek s výjimkou snoubenců/novomanželů. Obřad se bude muset obejít bez osobních gratulací s výjimkou nerizikových osob sdílejících společnou domácnost. Po skončení svatebního obřadu bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých pomůcek.

Zkoušky na vysokých školách

Zároveň se od 20. dubna budou moci konat individuální konzultace a zkoušky pro studenty nejvyšších ročníků na vysokých školách. Studenti i akademici však musí dodržet řadu opatření. Osoby nesmí podléhat karanténě a nesmí vykazovat známky akutních zdravotních potíží odpovídající virové infekci jako je například horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu. U vstupu do zkušební místnosti proběhne povinná dezinfekce rukou a bude nařízeno nošení roušek. Studenti také podepíší prohlášení o bezinfekčnosti. Na výuku/zkoušku se studenti dostaví ve stanovený čas, tak aby se minimalizovalo riziko šíření případné infekce, a budou rozděleni do menších skupin o maximálně 5 osobách. Zhodnocení a vyhlášení výsledků zkoušky proběhne vždy po vyzkoušení jednoho studenta v daném časovém rozmezí. Po oznámení výsledků zkoušky student neprodleně opustí budovu.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru