Mostecko – Nově vzniklá mezinárodní občanská iniciativa Soboty pro sousedství zahajuje v sobotu 16. května od 14 hodin sérii setkání sousedů, přátel a příbuzných rozdělených hranicí v důsledku pandemie Covid-19 a připravuje výzvu určenou vládám zemí ve střední Evropě.
Iniciativa sdružuje na tisíc lidí z pohraničí České republiky, Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. Setkání se uskuteční na dvanácti místech tzv. zelené hranice současně (seznam viz níže), cílem je poukázat na negativní důsledky uzavřených hranic.
„Aniž bychom chtěli zlehčovat pandemii a zpochybňovat opatření v souvislosti s ní přijatá, chceme upozornit na těžké a nedůstojné životní situace, které s sebou uzavření hranic nese a které dopadají na desítky až stovky tisíc obyvatel žijících v pohraničí,“ uvedl jeden z z neformálních mluvčích iniciativy ústecký germanista Jan Kvapil. „Myslíme si, že ve chvíli, kdy ve střední Evropě panuje obdobná epidemiologická situace a kdy jsou ve všech zemích přijata téměř totožná ochranná opatření, nemá uzavření hranic s nejbližšími sousedy žádný smysl a vede jen ke zbytečnému rozdělování rodin, přátel.“
Vedle toho se organizátoři také obávají nepříznivých dopadů této izolace nejen v hospodářské, ale i v sociální a kulturní oblasti. „Na obou stranách hranice sdílíme obavu, že nás uzavřená hranice uvrhne mnoho let zpátky, a tak jako v nedávné minulosti se opět ocitneme jakoby na konci světa,“ dodává další organizátor setkání Christoph Mauerer z bavorského městečka Neukirchen beim Heiligen Blut, jenž aktuálně pobývá v Praze.
Organizátoři a organizátorky ještě před sobotní akcí zveřejní výzvu určenou vládám zemí ve střední Evropě, aby jednaly o jednotném postupu a opatřeních vedoucích k urychlenému otevření hranic i pro běžné občany. „Hodláme v těchto setkáních pokračovat, dokud nebudou hranice opět průchodné,“ uzavírá Jan Kvapil a dodává, že další setkání na zelené hranici se uskuteční opět za dva týdny v sobotu 30. května. Všichni účastníci sousedských setkání budou přirozeně dodržovat všechna předepsaná ochranná opatření.
Většina míst sousedských setkání se nachází podél česko-německé hranice, jedno setkání je připraveno i na jižní Moravě na hranici s Rakouskem a jedno poblíž Náchoda na česko-polské hranici.
Seznam míst setkání na zelené hranici:
CZ / PL: přechod na turistické stezce Náchod, Běloves – Březová/Brzozowie, Kudowa-Zdrój (Kladská kotlina): https://mapy.cz/s/novohusevo
CZ / AT: mezi vinicemi u hraničního přechodu Mitterretzbach – Hnanice u Znojma (jižní Morava / Dolní Rakousko): https://mapy.cz/s/beduzuzote
CZ / DE: (od severu na jih)
1. u hraničního přechodu Oybin Hain / Krompach (Lužické hory): https://de.mapy.cz/s/gatukatofa
2. na vrcholu Luž v Lužických horách: https://de.mapy.cz/s/pohulamoju
3. na louce mezi vsí Oelsen a Krásný les (Krušné hory – Ústecko): https://mapy.cz/s/nocecudole
4. na louce Žebrácký roh mezi obcemi Holzhau a Moldava (Krušné hory – Teplicko): https://mapy.cz/s/bedamohupo
5. Klínská brána mezi obcemi Klíny a Neuhausen (Krušné hory – Mostecko a Chomutovsko) https://mapy.cz/s/nomukatuvo
6. u hraničního přechodu Jelení / Wildenthal (Krušné hory – Karlovarsko): https://mapy.cz/s/pulugulegu
7. u kaple Ackerl-Kapelle u hraničního přechodu mezi Selbem a Libou (Ašsko, Chebsko): https://de.mapy.cz/s/cotacufajo
8. u pramene Weißbachquelle mezi Bügellohe (u Schönsee) a bývalou osadou Václav (Český les): https://de.mapy.cz/s/nefogavobu
9. na vrcholu Ostrý na Šumavě: https://de.mapy.cz/s/fecebanozo
10. u hraničních přechodu Bučina / Finsterau (Šumava): https://mapy.cz/s/nabodogedu