Roušky do schránek: Zdraví milionů lidí je ohroženo, upozornil ústav! Nejde o zdravotnické pomůcky, brání se pošta
Někteří lidé si stěžují na roušky, které přišly poštou a odmítají si je brát z hygienických důvodů. Ilustrační foto
Most

ČR – Myšlenka možná dobrá, provedení amatérské a přinejmenším sporné. Tak by se dal volně přeložit spor mezi Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Českou poštou kvůli doručování respirátorů a roušek v obálkách českým důchodcům.

Instituce se nyní dohadují, zda obsah obálek je, nebo není zdravotnickou pomůckou, případně jde o ochrannou pomůcku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyzval v souvislosti s distribucí ústenek a respirátorů občanům Českou poštu, aby neprodleně přijala veškerá nezbytná nápravná a preventivní opatření z důvodu porušení zákonných požadavků na distribuci a technické normy předmětných výrobků. Informace o přijatých opatřeních, způsobu a harmonogramu jejich realizace musí pošta dodat do 3 pracovních dnů.

Při posouzení tohoto případu vzal SÚKL v potaz několik skutečností, které jej vedly k vydání dílčích závěrů ještě před dokončením samotné kontroly. Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů daných výrobků.

Z fotodokumentace provedené v rámci kontroly na pracovišti České pošty jednoznačně vyplývá, že distribuované výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku. I samotní jejich výrobci je do této kategorie zařazují. Na originálním balení či v návodech k použití výslovně zakazují jejich další distribuci či používání v případě, že byl u takového prostředku porušen obal nebo nebyly konečnému uživateli zpřístupněny informace od výrobce. Distribuované respirátory nenesou správné označení CE. To odporuje jak právní úpravě zdravotnických prostředků, tak osobních ochranných prostředků. Navíc je na obalu respirátorů mylně uvedena norma EN 14385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

„Zdůrazňuji, že výzva je určená České poště, nikoliv občanům, kteří předmětné zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů. K vydání této výzvy nás vedla i skutečnost, že se jedná o část populace, která je v současné době epidemie koronaviru nejvíce riziková,“ říká Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

„Hlavním posláním naší instituce, kterým se řídíme při veškerých našich krocích, je ochrana zdraví. I kdybychom kontrolu nezahájili tzv. z moci úřední, museli bychom reagovat na desítky podnětů občanů, které nám v této věci přicházejí,“ dodává Storová.

Státní ústav pro kontrolu léčiv již dříve zahájil kontrolu českých výrobců ústenek a těch, kteří dodávají i další zdravotnické prostředky přímo související s epidemií koronaviru, a to právě z toho důvodu, aby se na trhu nevyskytovaly výrobky bez příslušné certifikace a bez požadované technické dokumentace, tzn. takové výrobky, u nichž by nebyla prokázána bezpečnost a účinnost.

Reakce pošty na vyjádření SÚKL

„Česká pošta je logistickou firmou, která na základě konkrétních objednávek doručuje sortiment, jako jsou předvolební materiály, letáky obchodních řetězců apod. V případě roušek a respirátorů pro občany starší 60 let převzala do přepravy ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. To jasně dokazují i předávací protokoly, které má Česká pošta k dispozici. Z tohoto pohledu neměla kontrola ze strany SÚKL začít, protože SÚKL není oprávněný tyto ochranné pomůcky kontrolovat,“ brání se Česká pošta v oficiálním vyjádření.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru