Bečov - Jednotka ze stanice Most vyjela do obce Bečov, kde se na pozemku mateřské školy usadily dva včelí roje. Hasiči roje odebrali do rojáčku a odvezli. Aktuálně o tom informuje Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. Na tísňovou linku hasičského záchranného sboru se teď na jaře obracejí občané s žádostí o odstranění rojů včel. Kdy mohou lidé volat k podobným událostem hasiče a kdy je třeba si zajistit odbornou firmu?
Hasiči odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž obydlí, kde se nachází osoba, která je alergická na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic apod. Na jaře se jedná zejména o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy. Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy.
"Zavoláním na tísňovou linku s žádostí o pomoc v podobných případech není zneužití tísňové pomoci, ale je třeba zvážit před zavoláním, zda se opravdu jedná o akutní případ, vyžadující zásah hasičů nebo lze nastalou situaci řešit jiným způsobem," uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková.
Roj včel v areálu školky v Bečově. Foto: HZS Ústeckého kraje
Hasiči v naléhavých případech dovedou pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost (např. stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu – na základě veterinárních předpisů se z důvodů nemocí nesmí neznámá včelstva vracet).
Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení" - vytyčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.
Co dělat?
Pokud máte roj včel na zahradě, tak k místu několik hodin nechoďte, včely odletí a opylí stromy a květy. Květen, měsíc, kdy nastává u včel rozmnožování. Tak, jako už většina z nás ví, že na kolouška či malého zajíčka se nesahá, včelí roj je v podstatě „miminko“ od včelstva. V době rojení mají na práci hlavně samy PŘEŽÍT, a ne vás bodat a umírat. V případě, že objevíte někde chomáč včel, chovejte se k nim ohleduplně. Včelí roj dosedá většinou na větve stromů, či jiné objekty a včely čekají, až jejich ´pátračky´ najdou vhodnou dutinu pro jejich další bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat – jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.