ČR - Úřad práce ČR evidoval k 31. 7. 2021 celkem 272 178 uchazečů o zaměstnání, o 1 124 méně než v předchozím měsíci a o 7 495 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3, 7 %. To je stejně jako v předchozím měsíci. Nejhůře jsou na tom téměř tři regiony: Ústecký a Karlovarský kraj na jedné straně republiky, Moravskoslezský na druhé.
Zaměstnavatelé v ČR mají zájem o zaměstnance v dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a o pracovníky v rámci sezónních činností, zejména ve stavebnictví, v zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišné a potravinářské výrobě. V některých regionech už také téměř naplno fungují obory, jako je pohostinství, služby či doprava. Tedy obory, ve kterých došlo v uplynulých měsících ke značným hospodářským ztrátám. „Obvykle v červenci nezaměstnanost v souladu se sezonním vývojem stagnuje nebo nepatrně vzroste. Letos zůstala na stejné hodnotě jako v červnu. V tomto ročním období je často aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených utlumená. Oživení pracovního trhu se dá očekávat opět v září,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Nezaměstnanost v regionech
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v červenci v Ústeckém, Moravskoslezském (shodně 5,5 %) a Karlovarském (5 %) kraji. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v červenci loňského roku, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,3 %).
Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okresech Pelhřimov a Rychnov nad Kněžnou (oba 1,7 %), Jindřichův Hradec, Praha-východ a Jičín (shodně 1,8 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (9 %), Most (7,1 %) a Ostrava-město (6,7 %).
Úřad práce. Ilustrační foto: CC0
Bez práce byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především uchazeči o zaměstnání se základním vzdělání a s vyučením bez maturity.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červenci celkem 78 390 uchazečů o zaměstnání, což představuje 28,8 % všech uchazečů o zaměstnání. Počet uchazečů s nárokem na podporu v nezaměstnanosti meziročně klesl o 18 789 osob.
Uchazeči v průměru pobírali 9 079 Kč měsíčně. Maximální výši podpory, tedy 20 075 Kč, pak pobíralo 3 227 (4,1 %) uchazečů o zaměstnání.