Ústí nad Labem - Ústecký kraj uspořádal ve spolupráci s regionální organizací Národní rady pro osoby se zdravotním postižením, Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje (ZZS ÚK) a Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje (HZS ÚK) vzdělávací seminář pro osoby se zdravotním postižením, aby se dozvěděly více informací o tom, jak se správně zachovat v krizových situacích.
Mezi účastníky semináře, který proběhl na krajském úřadě, byly osoby s různým druhem zrakového i sluchového postižení. Nechyběl proto ani tlumočník do znakového jazyka. Lektory jim byli krajští koordinátoři prevence hasičů a záchranářů. Během semináře pozdravil přítomné i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
https://www.youtube.com/watch?v=svYrbjsuGqQ
„V krizových situacích mohou zažívat osoby se zdravotním postižením větší zátěž a stres, co se kolem nich děje, jak se v takové situaci správně zachovat. Proto jsme pro ně uspořádali speciální seminář, na kterém se setkají s hasiči i záchranáři a dozvědí se více o tom, jak tyto situace úspěšně zvládnout,“ přiblížil účel semináře hejtman Schiller a dodal: „Ústecký kraj bude podobné osvětové akce ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému pořádat i v příštím kalendářním roce.“
Seminář seznámil účastníky s tím, jak si mohou správně zavolat o pomoc v případě nouze, jak se zachovat v krizových situacích a zvládnout je, jak mohou zachránit lidský život poskytnutím správné laické první pomoci a jak se bezpečně chovat v domácnosti. Přítomní si mohli „osahat“ profesionálního hasiče ve výstroji při zásahu, poslechnout, jak zní, když k nim bude promlouvat skrze dýchací masku, nebo jakým způsobem probíhá evakuace v případě požáru. Poskytnutí efektivní a správné laické první pomoci pak vysvětlil zkušený záchranář a tiskový mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Prokop Voleník.