Mostecko – Zvýšení cen za teplo, vodu i dopravu. To nás čeká počínaje 1. lednem na Mostecku. Přinášíme přehled důležitých změn.
Doprava
Rada kraje schválila, že od 1. ledna 2023 dojde k plošnému zdražení všech jízdenek Dopravy Ústeckého kraje, a to následovně: Jednotlivé jízdné zdraží o 24%. Jednodenní síťová jízdenka zdraží o 21%. Sedmidenní jízdné zdraží o 16%. Třicetidenní jízdné zdraží o 10%. Devadesátidenní jízdné zdraží o 8%. Kraj za stejný rozsah provozu dopravy i tak zaplatí dopravcům kvůli rostoucím cenám energií a pohonných hmot asi o 300 milionů více.
Zvýšení cen se nedotkne všech stejně, a tak pokud využíváte veřejnou dopravu pravidelně, vyplatí se vám pořídit si jednu z časových jízdenek, ty totiž i teď, po zdražení, vyjdou oproti jednotlivým jízdenkám ještě výhodněji.
Další variantou jak ušetřit na jízdném bude i nová roční časová jízdenka, která vyjde levněji, než kdybyste si pořídili čtyři 90denní jízdenky za současnou cenu. Kdo si roční časovou jízdenku pořídí, vyhne se zdražení úplně. Roční jízdenka bude k dispozici pouze v mobilní aplikaci DÚKapka nebo k nahrání na kartu v informačních kancelářích našich dopravců.
Teplo
Nárůst cen tepla, které produkují teplárny spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) bude činit 4,8 %. Patří mezi ně například teplárna v Komořanech, která zásobuje teplem Most a Litvínov. Vzhledem k inflaci tak jde v reálných, o inflaci očištěných cenách, o přibližně 10% zlevnění. K poklesu reálné ceny dochází i navzdory tomu, že veškeré náklady významně vzrostly, např. cena hnědého uhlí od Severočeských dolů přibližně o 200 %. Toto zdražení tepla je zásadně nižší, než jaké oznámily ostatní české teplárny.
„Vysoké ceny energií se velmi negativně promítají do životní úrovně většiny obyvatel. Nejvýznamnějším účtem domácností jsou právě náklady na vytápění. Rozhodli jsme se proto, že vyšší výnosy z prodeje elektřiny, kterou teplárny zjednodušeně vyrábějí jako vedlejší produkt při produkci tepla, využijeme na minimalizování dopadů zdražování. Zjednodušeně tak lze říci, že obyvatelé, kteří jsou napojeni na systém centrálního zásobování teplem z našich zdrojů, budou ochráněni před dopady energetické krize a to díky vládnímu zastropování cen energií a našemu přístupu k cenotvorbě tepla,“ řekl Daniel Častvaj, ředitel komunikace EPH.
Navýšení ceny pro konečné zákazníky o pouhých 4,8 % připravuje od nového roku i společnost Severočeská teplárenská, která je součástí EPH. „Pro průměrný byt se spotřebou 25 GJ to představuje měsíčně navýšení nákladů na vytápění a dodávku teplé vody o 42,50 Kč, tedy o 510 Kč (bez DPH) korun za rok,“ řekl Petr Horák, ředitel teplárenské společnosti a dodal: „Jsme rádi, že se v rámci holdingu podařilo najít takové řešení, které spolu s tzv. zastropováním dokáže ochránit naše odběratele před prudkými cenovými výkyvy. Věřím, že mnoho obyvatel nyní ocení výhody, které jim zejména v současné době napojení na CZT nabízí.“
Voda
Obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje zaplatí od 1. ledna 2023 za dodání 1000 litrů pitné vody a za odvedení a vyčištění stejného množství odpadní vody 128,11 Kč včetně DPH. Dosud to bylo 112,45 korun.
„Lidé očekávali, že voda, podobně jako elektřina, plyn, benzín, nebo jiné zboží každodenní spotřeby rovněž skokově podraží. Nestane se tak. Vodné a stočné se zvýší opravdu jen o kapku. SVS ctí zásadu, že cena vody nesmí překročit strop v rámci tzv. sociální únosnosti. Ta zjednodušeně říká, že byste za vodu neměli zaplatit více než jsou dvě procenta průměrných příjmů domácností s průměrnou spotřebou. Takže ačkoliv domácnosti si za elektřinu připlatí třeba až 5 tisíc korun měsíčně navíc, u vody to bude pouze 150 korun. A to je, myslím, dobrá zpráva pro všechny domácí rozpočty,“ doplňuje generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.