ČR – Ceny zemědělských výrobců v květnu masivně klesly, meziročně o více než desetinu. Jedná se o jejich nejvýraznější pokles minimálně od roku 2010. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají svoji produkci do obchodní sítě nebo zpracovatelům, například z řad potravinářů. Masivní snížení cen v zemědělské výrobě tak předznamenává znatelné zlevnění cen potravin v obchodech. Zemědělský a potravinářský segment tak tímto v podstatě překonal jak covidovou, tak inflační krizi.
Nelze čekat, že se ceny potravin v obchodech vrátí na úroveň před válkou a pandemií, nicméně zlevnění celé řady z nich by se zákazník dočkat měl. Klíčovým důvodem propadu cen je a bude výrazné zlevňování energií v čele s plynem a elektřinou, které bude pokračovat i v příštím roce. Zlevňují také další vstupy. Na druhé straně oslabuje poptávka, neboť zejména sociálně zranitelnější domácnosti jsou již uplynulými čtvrtletími rapidní inflace finančně vyčerpány. Omezovat spotřebu musí ale také střední vrstvy.
Inflace klesá nejen v zemědělské, ale také v průmyslové výrobě. Ceny v průmyslové výrobě rostly v květnu meziročně o 3,6 procenta, nejméně od března 2021. Tento pokles inflace předznamenává zmírnění inflačních tlaků v oblasti spotřeby.
Spotřebitelská inflace tak i díky právě propadu inflace v oblasti zemědělské a průmyslové výroby citelně klesne. Už v příštím roce by tak mohla být jen zhruba jednoprocentní. Takovou hodnotu prognózuje Česku druhá největší švýcarská banka Julius Bär. Prognózy dalších mezinárodních i tuzemských institucí hovoří o poklesu spotřebitelské inflace na úroveň dvouprocentního cíle České národní banky nejpozději v roce 2025.