Ústecký kraj - Preventivní osvěta mezi seniory nese ovoce. Stále aktuálním tématem kyberkriminality páchané nejen na seniorech, konkrétně tzv. vishingem, tedy voláním podvodníků vydávajících se za pracovníky bankovních institutů, se v minulých dnech zabývali policisté z Podbořan.
Informovaná a obezřetná seniorka se zde však nenechala podvodníkem napálit. "Volající se vydával za pracovníka banky a nabádal seniorku k okamžité kontrole jejího bankovního účtu a potvrzení konkrétní odchozí platby. Seniorka však jeho podvodné jednání prokoukla, volajícího odmítla, hovor ukončila a následně vše oznámila na lince 158," uvádí policejní mluvčí Kamil Marek.
Šetřením policie bylo zjištěno, že telefonní číslo, ze kterého bylo oznamovatelce voláno, je skutečně kontaktním číslem banky. Z této banky ale nikdo oznamovatelce nevolal. Telefonní číslo bylo tedy volajícím napodobeno a zneužito.
"Nutno připomenout, že banky nikdy toto ani jiné podobné jednání po svých klientech nevyžadují," dodává mluvčí Policie ČR.
A co tedy dělat, když se s podobným jednáním Vy nebo někdo z Vašeho okolí setká?
- Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
- Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
- Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
- Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
- Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
- Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
- Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
- Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
- Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)
Policisté také varují: Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.