Podvodník zfalšoval bankovní telefon. Narazil ale na ženu z Ústeckého kraje, která mu nesedla na lep
Ilustrační foto
Most

Ústecký kraj - Preventivní osvěta mezi seniory nese ovoce. Stále aktuálním tématem kyberkriminality páchané nejen na seniorech, konkrétně tzv. vishingem, tedy voláním podvodníků vydávajících se za pracovníky bankovních institutů, se v minulých dnech zabývali policisté z Podbořan.

Informovaná a obezřetná seniorka se zde však nenechala podvodníkem napálit. "Volající se vydával za pracovníka banky a nabádal seniorku k okamžité kontrole jejího bankovního účtu a potvrzení konkrétní odchozí platby. Seniorka však jeho podvodné jednání prokoukla, volajícího odmítla, hovor ukončila a následně vše oznámila na lince 158," uvádí policejní mluvčí Kamil Marek.

Šetřením policie bylo zjištěno, že telefonní číslo, ze kterého bylo oznamovatelce voláno, je skutečně kontaktním číslem banky. Z této banky ale nikdo oznamovatelce nevolal. Telefonní číslo bylo tedy volajícím napodobeno a zneužito.

"Nutno připomenout, že banky nikdy toto ani jiné podobné jednání po svých klientech nevyžadují," dodává mluvčí Policie ČR.

A co tedy dělat, když se s podobným jednáním Vy nebo někdo z Vašeho okolí setká?

  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

vishing.jpg

 

Policisté také varují: Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

 

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru