Most – Po třech letech se opět vrací divadelní festival pro mladé nejen věkem. Desátý ročník se uskuteční v prostorách Městského divadla v Mostě a v Divadle rozmanitostí ve dnech od 11. do 14. října.
Čtyři festivalové dny nabídnou pestrou nabídku žánrů a divadelních souborů.
„Festival zahájíme 11. října zbrusu novou inscenací režiséra Zbyňka Srby Malý princ z našeho repertoáru. Poetický příběh určený pro děti i dospělé vypráví o esenciálních věcech života, o přátelství, lásce a optimismu. Malý princ autora Antoine de Saint-Exupéryho patří mezi nejvýznamnější díla svého druhu," uvádí produkční Městského divadla v Mostě Lenka Krestová.
Reprodukce. Zdroj: MDM
Čtvrtek 12. října nabídne stand up Reprodukce v podání komika, herce a moderátora Filipa Tellera. Autorský stand up o dětech, rodičích, výchově, společnosti a rozhodnutí, které nelze vzít zpět!
Filip Teller děti nemá. Mohl by mít, ale je si vědom rizik tohoto zodpovědného rozhodnutí. K dětem, na rozdíl od pokojových rostlin, totiž musíte mít vztah. Jenže biologické hodiny tikají a touha po zachování rodu a slevě na dani může být mnohdy silnější než obava z přelidnění. Nastává tedy čas položit si zásadní otázky, které se
reprodukce týkají: Mít či nemít? A má to dnes ještě smysl?
Na tyto a mnohé další otázky hledá Filip Teller odpovědi ve svém reprodukčním stand-upu plném úvah, pochyb, nepravděpodobně-pravdivých příkladů a ironického humoru.
Loutková a alternativní scéna Divadlo rozmanitostí uvede v rámci festivalu premiéru ekothrilleru ROPÁCI a to v pátek 13. října na domovské scéně. Inscenace je mysteriózním ekodramatem autorek Kristýny Kolovratové a Hany Marvanové, vzniklých na motivy stejnojmenného filmu Jana Svěráka.
Po mostecké krajině se pohybuje podivné stvoření, které smrdí jako ropná skvrna. Podaří se nové generaci vypořádat s chybami minulosti?
Bakchanti. Zdroj: MDM
„V ten samý den, tedy 13. října, na Malé scéně přivítáme hostující soubor Divadla X10 s inscenací BAKCHANTI režiséra nastupující generace Štěpána Gajdoše ve spolupráci s dramaturgem Divadla X10 Ondřejem Novotným," dodává produkční Lenka Krestová. Dotýká se otázek národní identity a zabývá se tím, jak moc je tato identita spojená či dokonce ovlivněná pivem a vysedáváním v české hospodě. Tvůrci se zamýšlejí nad tím, zda je pivo doopravdy středobodem (českého) vesmíru.
“Pivo je starší než Bible.” Pivo je středobodem českého vesmíru. Pivo je prostředkem k nezávaznému rozhovoru, seznámení, osvobozujícímu smíchu i k otupení intelektu a duchovní hibernaci. Všední situace a příběhy, které si v hospodě s nadhledem i dojetím vyprávíme, nejsou jen obrazem světa, ve kterém žijeme, ale daleko víc vlastní svět vytvářejí.
Otec. Zdroj: MDM
Závěrečný festivalový večer (14. říjen) nabídne dojemnou a současně vtipnou tragikomedii režiséra Petra Svojtky, kterou na našich prknech představí Indigo company. OTEC vypráví o jednom smutném fenoménu naší doby - Alzheimerově chorobě.
Andrému je osmdesát, býval tanečník a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se poděly jeho hodinky? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Touží po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl... V hlavní roli exceluje Jan Vlasák, který si po představení převezme letošní cenu FOREVER YOUNG.
„Festivalová dopoledne budou patřit studentům, a to jak na jevišti, tak v hledišti. Pro děti, žáky a studenty mateřských, základních a středních škol jsou připraveny inscenace studentů a absolventů divadelních škol. Pražská konzervatoř nabídne inscenaci Pod kontrolou, Vyšší odborná škola herecká se představí s Kyticí," upozorňuje Lenka Krestová.
V Divadle rozmanitostí se představí studenti Vyšší odborné školy herecké - Loutkového oboru s Docela obyčejnou pohádkou pro docela obyčejný den a soubor Buchty a loutky přivezou známou pohádku Paleček.
V průběhu festivalu nebudou chybět výstavy a hudební vystoupení.
Cena FOREVER YOUNG
Umělecké vedení festivalu každý rok uděluje vybranému umělci cenu Forever young (navždy mladý). Toto ocenění je určeno tvůrcům, kteří mají za sebou obdivuhodnou uměleckou kariéru a jsou stále činní, kreativní a mladí duchem.
Cenu YOUNG FOR YOUNG letos převezme Jan Vlasák. Zdroj: MDM
Ocenění v minulosti získali: Luba Skořepová (2010), Lubomír Lipský (2011), Květa Fialová (2012), Stanislav Zindulka (2013), Iva Janžurová (2014), Eva Klánová a Jaroslav Satoranský (2015), Boleslav Polívka a Alois Švehlík (2016), Jiří Suchý (2017), Daniela Kolářová a Miroslav Středa (2018) a Petr Kostka (2019).
Podrobný program festivalu naleznete ZDE.