ČR - V Senátu proběhlo jednání na téma “Očkování proti COVID-19 – Analýza nežádoucích účinků”, které bylo pořádáno ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví, senátního Výboru pro zdravotnictví a sněmovního Výboru pro zdravotnictví.
Podle studie WHO European Respiratory Surveillance Network zachránilo očkování v Evropě v období 10/2020-04/2023 přibližně 1,4 milionu životů u osob nad 25 let, průměrná redukce úmrtí byla 57 %.
“Debatu nad zdravotními tématy, mezi která očkování a jeho nežádoucí účinky nepochybně patří, je třeba vést transparentně, odborně a bez politického zadání, což činíme. Na jednání měli možnost vystoupit odborníci napříč obory a panuje shoda mj. na tom, že přínosy očkování proti covidu převyšují jeho rizika, což je skvělá zpráva i do budoucna,” uvedla předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Zdenka Němečková Crkvenjaš.
“Všechna data, která v rámci prezentací zazněla, jsou objektivní a doložitelná a nejsou podporována farmaceutickými firmami. Důležité je vnímat poměr mezi přínosem a riziky očkování, který je v tomto případě velmi dobrý, ” doplnil předseda Výboru pro zdravotnictví Senátu Roman Kraus.
“Zásadním faktorem pro kontrolu nákazy bylo ve všech érách pandemie především očkování. Ochranný efekt vakcín a následně i posilujících dávek sledujeme napříč obdobími, v éře varianty omikron jej pozorujeme zejména u zranitelných skupin – tedy pacientů starších 65 let, polymorbidních pacientů a diabetiků. Nad daty navíc probíhá spolupráce s univerzitními vědeckými týmy, které ochranný účinek vakcín v jednotlivých obdobích potvrzují.” uvedl Tomáš Pavlík, analytik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
“V rámci činnosti SZÚ realizujeme kontinuální monitoring variant SARS-CoV-2 v ČR. Viry obecně, včetně koronaviru, se neustále mění, dochází u nich k častým mutacím, o situaci pravidelně informujeme ve veřejně dostupných zprávách na webu Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění a Surveillance odpadních vod,” uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.