Chomutov - Domácí komunitní péči nabízí od letošního července budoucím rodičkám, stejně jako novorozencům a jejich maminkám, Nemocnice Chomutov. Novou službu nabízí chomutovská porodnice jako první z šesti porodnic Krajské zdravotní.
Většina dnešních mladých žen má povědomí o poskytování péče porodní asistentkou v nemocničním prostředí, avšak nevědí o možnosti využití komunitní péče v období šestinedělí. Péče porodní asistentky o ženy po porodu v domácím prostředí je v dnešní době v České republice stále opomíjená. Chomutovská porodnice je teprve druhou porodnicí v Ústeckém kraji, která tuto službu maminkám poskytuje. Jde o zdravotní službu, kdy porodní asistentky dojíždějí za rodičkami přímo domů, aby je připravily na jejich brzký porod a ženám, které byly propuštěny z porodnice, zajišťují doma i poporodní péči a kontroly miminek.
„Nová generace rodiček přichází s jasnými představami o svém porodu. Cílí na moderní vybavení, nové trendy v porodnictví, a především na individuální přístup. Právě porodní asistentky jsou nedílnou součástí individuálního přístupu k ženě i porodu. Vztah mezi rodičkou a porodní asistentkou se v domácím prostředí stává těsnějším a budoucí maminka si tak vytváří i větší důvěru k našemu zařízení a personálu, cítí se bezpečněji,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Radek Kochlöfl.
Služba zahrnuje celkem čtyři návštěvy, které jsou plně hrazeny pojišťovnou. Z toho jedna návštěva je ještě v těhotenství, další tři návštěvy jsou již prováděny v době šestinedělí. Aby mohla nastávající maminka službu domácí komunitní péče využít, musí se nejdříve dostavit do těhotenské poradny k registraci. Zde ji bude provedena kompletní anamnéza, na základě které lékař rozhodne, zda může další poradna proběhnout v pohodlí domova. Důležitou podmínkou je fyziologická gravidita. Pokud je vše v pořádku, nabídne sestra rodičce další návštěvu doma, kdy se jí s konkrétním termínem ozve porodní asistentka, která ji bude mít v péči.
„Dříve bylo zcela běžné, že si šestinedělky hlídala převážně porodní asistentka a my bychom na to rádi navázali. Pro maminky v šestinedělí je velká výhoda, že nemusí nikam dojíždět s čerstvě narozeným miminkem, mohou zůstat doma, a přesto mít jistotu, že v případě potřeby budou mít potřebnou podporu a pomoc v domácím prostředí, kde se cítí nejpřirozeněji,“ vysvětluje vrchní sestra Bc. Veronika Hýblová.
Komunitní porodní asistentka pečuje o fyzický i psychický stav šestinedělky, kontroluje novorozence, edukuje maminku o kojení, přebalování i manipulaci s novorozencem, péči o prsy, jizvu či pupík.
Kromě služby domácí komunitní péče nabízí chomutovská porodnice další novinky. Jednou z nich je porodní gauč, jehož největší předností je jeho variabilita a umožnění porodu v téměř jakékoliv poloze, kterou si rodička zvolí a cítí se v ní dobře. Ještě letos rozšíří své služby o rebozo šátek. Masírování a cvičení se šátkem uvolňuje nadměrně zatížené svaly, a tedy i napětí. Úvaz pak pomáhá bříško polohovat do potřebné polohy, čímž se rovněž odstraňuje bolest zad, vazů pod břichem, beder nebo třísel. A správnou polohou bříška se navíc posiluje pánev a usnadňuje orientace plodu do správné polohy.
Dlouhodobě nabízí chomutovská porodnice svým klientkám možnost využití aromaterapie, muzikoterapie s vlastním playlistem nebo vaginální bylinné napářky. Velkou výhodou pro rodičky je nonstop dostupná možnost epidurální analgezie, kterou využívá 30 % rodiček. Při pobytu v porodnici je maminkám k dispozici služba laktační poradkyně, možnost zapůjčení kojících polštářů nebo návštěva nutriční terapeutky.
„Byli bychom moc rádi, aby budoucí maminky věděly, že chceme být porodnicí otevřenou a naslouchající. Naší snahou je porozumět a plnit přání rodiček, ovšem vždy s ohledem na bezpečnost jejich i dítěte. Budoucí maminky se k nám mohou přijít kdykoliv podívat, zeptat se na to, co je trápí, i mimo předporodní kurz,“ podotýká lékařka MUDr. Kamila Žižková.
Domácí komunitní službu se chystá poskytovat také porodnice v Litoměřicích a Děčíně.