Ústecký kraj – U Vysoké Pece na Chomutovsku plánuje Povodí Ohře odstranit stávající konstrukce přeložky řeky Bíliny a vrátit vodní tok do přírodě blízkého otevřeného koryta v úseku dlouhém 4,7 km. Ke stavbě, která je nyní v přípravě, získali vodohospodáři pravomocné stavební povolení a v listopadu plánují zahájit výběrové řízení na zhotovitele.
Přeložka vodního toku Bílina po Ervěnickém koridoru byla vybudována v 80. letech 20. století v rámci důlní činnosti. Potrubí prochází pravidelnou technicko-bezpečnostní kontrolou, která ukázala, že konstrukce je na konci své životnosti. „Stavbu provedeme také z důvodu navrácení toku do přírodě blízkého stavu v podobě vybudování nového zemního meandrovitého koryta s tůněmi, dojde k prodloužení trasy toku, snížení sklonu dna a budou navržena opatření pro zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy," uvedla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
Foto: Povodí Ohře
V červnu provedli vodohospodáři zkoušku těsnosti nouzového koryta a na základě výsledků vyberou nejvhodnější variantu pro dočasný převod vody v průběhu realizace stavby. „Před zahájením realizace stavby zajistíme další monitorovací vrty pro sledování stability silničního tělesa a celé výsypky. Průběžně již dochází k odstraňování provozní panelové cesty mezi potrubím. Betonové panely z této cesty využijeme v rámci jiných akcí," vysvětlila mluvčí.
Foto: Povodí Ohře
Stavební práce na revitalizaci řeky Bíliny v zatrubněné části plánuje Povodí Ohře zahájit v první polovině roku 2025 a dokončit do konce roku 2027. Předpokládaná cena akce se nyní pohybuje kolem 117 mil. Kč.
„Nyní jsme v počátcích geotechnického a hydrologického monitoringu, na kterých plánujeme spolupracovat se zástupci vysokých škol např. ČZÚ a ČVÚT, s nimiž budeme sledovat vývoj této lokality. V rámci plánovaného biologického monitoringu byl již zpracován biologický průzkum," dodala na závěr mluvčí.