Pohotovost pro děti a mládež je uzavřena v Mostě tento čtvrtek i pátek. Foto: jip
Most

Most – Pohotovost pro děti a dorost v Mostě ve čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna bude mimo provoz, rodiče s nimi musí do Chomutova či Teplic. Důvodem je absence pediatra, který by v tyto dny pohotovost sloužil. S nedostatkem pediatrů ambulantních ordinací se potýká celá republika, severní Čechy obzvláště, s výpadky pohotovostní péče pociťuje více měst Ústeckého kraje.

Proč dochází stále častěji k neobsazení některých termínů pohotovosti pro děti a dorost, se vyjadřoval MUDr. Roman Houska, předseda Sdružení praktických lékařů okresu Most (více čtěte ZDE). S ohledem na nedostatek ambulantních pediatrů se odkazuje na řešení, aby pohotovost sloužili nemocniční lékaři. 

K tomu se nyní vyjádřila Miloslava Kučerová, mluvčí Krajské zdravotní, největší poskytovatel nemocniční péče v Ústeckém kraje. „Problematika pohotovosti by měla být a je podle platného zákona výhradně problematikou primární péče. Nemocniční lékaři jsou již nyní především v pediatrii extrémně přetížení, jejich počet je nedostatečný a objem přesčasové práce je dlouhodobě neúnosný.  

Primární péče byla koncipována tak, aby zahrnovala i zajištění dostupnosti lékaře pro své registrující pacienty v případě akutních stavů. Přesto se setkáváme s tím, že v době pohotovosti jsou děti automaticky směřovány na nemocniční oddělení, čímž se nemocniční lékaři dostávají pod ještě větší tlak a dochází k neefektivnímu využívání zdravotnických kapacit.

Pokud někdo tvrdí, že do ordinace dětské pohotovosti může přejít kdykoli lékař z oddělení, pak mu jistě nesou známy podmínky provozu lůžkového oddělení. Tři lékaři ve službě v Perinatologickém centru v Mostě zajišťují péči o akutně interně a chirurgicky nemocné děti, jejichž zdravotní stav nemůže být řešen ambulantně. Perinatologické centrum musí mít podle vyhlášky 12/2024, čl.2, zajištěný transport kriticky nemocného novorozence a k této péči je nezbytně nutné mít na oddělení vždy jednoho lékaře, který neočekávaně opouští oddělení a zajišťuje transport kriticky nemocného novorozence. Práci tohoto lékaře musí další lékař zastat. Na 97 lůžek je počet tři sloužících lékařů i tak nízký."

Její slova rovněž potvrdil MUDr. Jiří Laštůvka, generální ředitel Krajské zdravotní: „Péče o pacienty v pohotovostní době je základní povinností dětských praktických lékařů, nikoli nemocničních lékařů. Nemocniční lékaři nemohou suplovat primární péči, jejich úkolem je poskytování vysoce specializované péče hospitalizovaným pacientům a řešení akutních stavů vyžadujících nemocniční zázemí. Současná praxe, kdy jsou děti v době pohotovostní služby systematicky odesílány do nemocnic, vede k přetížení nemocničních lékařů, kteří již nyní čelí velkému objemu práce a nedostatku personálu. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný a vyžaduje systémovou změnu. Praktičtí lékaři pro děti a dorost by si měli plnit svoje základní povinnosti vyplývající z jejich pracovní náplně, což je komplexní péče o jejich pacienty, včetně pohotovostní služby. Za uvedenou péči pobírají kapitační platbu.“

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

TOPlist

TOPlist

Nahoru

XMožnosti usnadnění přístupu