Most – Pohotovost pro děti a dorost v Mostě ve čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna bude mimo provoz, rodiče s nimi musí do Chomutova či Teplic. Důvodem je absence pediatra, který by v tyto dny pohotovost sloužil. S nedostatkem pediatrů ambulantních ordinací se potýká celá republika, severní Čechy obzvláště, s výpadky pohotovostní péče pociťuje více měst Ústeckého kraje.
Proč dochází stále častěji k neobsazení některých termínů pohotovosti pro děti a dorost, se vyjadřoval MUDr. Roman Houska, předseda Sdružení praktických lékařů okresu Most (více čtěte ZDE). S ohledem na nedostatek ambulantních pediatrů se odkazuje na řešení, aby pohotovost sloužili nemocniční lékaři.
K tomu se nyní vyjádřila Miloslava Kučerová, mluvčí Krajské zdravotní, největší poskytovatel nemocniční péče v Ústeckém kraje. „Problematika pohotovosti by měla být a je podle platného zákona výhradně problematikou primární péče. Nemocniční lékaři jsou již nyní především v pediatrii extrémně přetížení, jejich počet je nedostatečný a objem přesčasové práce je dlouhodobě neúnosný.
Primární péče byla koncipována tak, aby zahrnovala i zajištění dostupnosti lékaře pro své registrující pacienty v případě akutních stavů. Přesto se setkáváme s tím, že v době pohotovosti jsou děti automaticky směřovány na nemocniční oddělení, čímž se nemocniční lékaři dostávají pod ještě větší tlak a dochází k neefektivnímu využívání zdravotnických kapacit.
Pokud někdo tvrdí, že do ordinace dětské pohotovosti může přejít kdykoli lékař z oddělení, pak mu jistě nesou známy podmínky provozu lůžkového oddělení. Tři lékaři ve službě v Perinatologickém centru v Mostě zajišťují péči o akutně interně a chirurgicky nemocné děti, jejichž zdravotní stav nemůže být řešen ambulantně. Perinatologické centrum musí mít podle vyhlášky 12/2024, čl.2, zajištěný transport kriticky nemocného novorozence a k této péči je nezbytně nutné mít na oddělení vždy jednoho lékaře, který neočekávaně opouští oddělení a zajišťuje transport kriticky nemocného novorozence. Práci tohoto lékaře musí další lékař zastat. Na 97 lůžek je počet tři sloužících lékařů i tak nízký."
Její slova rovněž potvrdil MUDr. Jiří Laštůvka, generální ředitel Krajské zdravotní: „Péče o pacienty v pohotovostní době je základní povinností dětských praktických lékařů, nikoli nemocničních lékařů. Nemocniční lékaři nemohou suplovat primární péči, jejich úkolem je poskytování vysoce specializované péče hospitalizovaným pacientům a řešení akutních stavů vyžadujících nemocniční zázemí. Současná praxe, kdy jsou děti v době pohotovostní služby systematicky odesílány do nemocnic, vede k přetížení nemocničních lékařů, kteří již nyní čelí velkému objemu práce a nedostatku personálu. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný a vyžaduje systémovou změnu. Praktičtí lékaři pro děti a dorost by si měli plnit svoje základní povinnosti vyplývající z jejich pracovní náplně, což je komplexní péče o jejich pacienty, včetně pohotovostní služby. Za uvedenou péči pobírají kapitační platbu.“