Obrnice - Až padesáti lidem, kteří jsou déle než půl roku v evidenci úřadu práce, umožní Technické služby Obrnice, které jsou příspěvkovou organizací obce, vykonat veřejnou službu.
„Zatím se přihlásilo 27 zájemců. Předepsaný počet hodin už odpracovalo 13 z nich, ostatní by si závazek měli splnit v tomto týdnu. Smlouvu na organizování veřejné služby s úřadem práce jsme podepsali na dva roky, a to s účinností od 1. června,“ upřesnil ředitel příspěvkové organizace Václav Cihlář.
Znovuzavedení veřejné služby, například při údržbě cest a zeleně pro obce, prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Nastoupit by ji měli muži a ženy, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi, aby se jim příspěvek na živobytí nesnížil. Při odpracování alespoň 20 hodin měsíčně se dostanou zpět na původní úroveň, při 30 a více hodinách si přilepší.
Princip odpovědnosti příjemců sociálních dávek zahrnující jejich aktivitu při hledání práce a angažovanost při řešení momentálně neuspokojivé situace prosazuje dlouhodobě obrnická starostka a místopředsedkyně ODS Drahomíra Miklošová. „Jsem zásadně proti ´socialistickému´ systému dávek. Potřebným v obci rádi pomůžeme, ne ale zadarmo. Kdo něco chce, musí ukázat snahu. K lidem, kteří pracovat nechtějí a odmítají spolupracovat, jsme ale nekompromisní,“ potvrdila.
Právě veřejná služba podle starostky zavazuje příjemce sociálních dávek k povinnostem a navíc obsahuje i motivační prvek. „Aby se příspěvek na živobytí nesnížil, musí jeho příjemce odpracovat alespoň 20 hodin měsíčně. Má ale šanci si i dávku navýšit, stačí se rozhodnout pro vyšší úvazek veřejné služby,“ vysvětlila Miklošová.
Foto
Foto: Obec Obrnice
V Obrnicích veřejná služba spočívá v zajištění pořádku v obci, zájemci z řad nezaměstnaných ručně uklízejí komunikace, chodníky a veřejná prostranství. Kvalitu práce a dodržování stanovené doby kontrolují pověření pracovníci technických služeb. „Po dohodě s úřadem práce u nás vykonávají veřejnou službu výhradně obyvatelé Obrnic. Od července přijmeme předáka, který se ujme organizace veřejné služby. K jeho povinnostem bude kromě jiného patřit i kontrolní činnost s důrazem na odpracování skutečného počtu hodin v odpovídající kvalitě,“ doplnil Cihlář.
V Technických službách Obrnice, jež se zaměřují především na úklid, údržbu komunikací a veřejné zeleně či sběr a likvidaci odpadu, nyní pracuje 35 lidí. Šest stálých zaměstnanců doplňuje 26 mužů a žen zařazených do programu veřejně prospěšných prací, další tři nastoupili v rámci programu společensky účelná pracovní místa. Přednost dostávají místní, ve většině dlouhodobě nezaměstnaní.
Obrnice patří s více než čtyřiceti procenty obyvatel romského etnika mezi sociálně vyloučené lokality. Kromě problémů v soužití Čechů s Romy se obec potýká právě také s vysokou mírou nezaměstnanosti, práci nemá více než 20 procent ekonomicky aktivních obyvatel. Výraznou převahu poptávky nad nabídkou pracovních míst v regionu ještě umocňuje nízká kvalifikace dospělé populace obrnických Romů. Vedení obce se nepříznivou situaci snaží řešit tím, že sociálně slabé občany zapojuje vedle veřejné služby i do veřejně prospěšných prací.
(fou)