Most – V hotelu Větruše Ústí nad Labem převzali ocenění vítězové a účastníci čtvrtého ročníku Ceny Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost, kterou Ústecký kraj společně s krajskou tripartitou Hospodářskou a sociální radou Ústeckého kraje (HSR-ÚK) a Radou kvality České republiky vyhlásili letos v květnu. Do čtvrtého ročníku se přihlásilo celkem 43 subjektů z řad malých a velkých podniků, obcí i dalších organizací veřejného sektoru. Ocenění bylo uděleno v 5 kategoriích.
Společenská odpovědnost organizací (CSR) je definována jako kontinuální závazek chovat se eticky, přispívat k ekonomickému růstu a zároveň se zasazovat o zlepšení kvality života zaměstnanců a jejich rodin, stejně jako lokální komunity a společnosti jako celku.
V závislosti na tomto konceptu byly oceněny organizace, které jsou dobrými zaměstnavateli, organizace, které podporují rozvojové aktivity v regionu a přispívají ke zlepšení image Ústeckého kraje.
V kategorii „VEŘEJNÝ SEKTOR - OBCE“ zvítězilo Statutární město Most zejména za roli zodpovědného zaměstnavatele, který dlouhodobě využívá elektronická dotazníková šetření a elektronické ankety za účelem zjišťování zpětné vazby zaměstnanců. V r. 2018 město získalo ocenění „Zlatý erb 2018“ – 1. místo v kategorii nejlepší webová stránka města v krajském kole soutěže a pak i v celostátním kole. Dle výzkumu agentury CzechInvest je též „Městem pro byznys“ – investičně nejatraktivnějším regionem v Ústeckém kraji. V oblasti podpory technického vzdělávání mládeže město pořádá tyto akce: „Technohraní“ - soutěžní den, „RoboShop“ – několikadenní workshop zaměřený na robotiku a informační technologie, „ChemShow“, „Dílny“ a „Stones“, zaměřený na geologii a horninové prostředí. Pro zdravotně postižené a seniory nad 70 let je provozována a dotována městská služba „Taxík Maxík“.
„Ocenění statutárního města Mostu v rámci Ceny Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost je pro nás důkazem, že naše snaha být společensky odpovědným městem a úřadem se ubírá správným směrem. Jako město se věnujeme všem skupinám obyvatel, ochraně životního prostředí a klademe důraz i na odpovědnou ekonomiku. Snažíme se však dělat i něco navíc, co nevyplývá z platných zákonů a nařízení. Díky našim kvalitním, spokojeným a odpovědným zaměstnancům vytváříme další možné cesty rozvoje našeho města. Za veškerou naší činností vidíme jednotnou vizi – bezpečné město se spokojenými občany žijícími v upravené a zdravé krajině a ekonomickou stabilitu umožňující sociální pomoc znevýhodněným skupinám obyvatel, prosperitu i další rozvoj,“ uvedla při slavnostní ceremonii Jana Černá z oddělení kanceláře primátora a tajemníka.
V kategorii „VEŘEJNÝ SEKTOR - OSTATNÍ“ se nejvýše hodnocenou stala Základní škola Měcholupy, která byla oceněna za podporu kulturního a společenského života. Škola pořádá společné akce s městysem Měcholupy a místním spolkem Měcholupy 2012 – jsou to společná setkávání se seniory z domu s pečovatelskou službou, odpolední posezení s hudbou, kulturní vystoupení a další, jimž výsledkem je zvýšená kvalita společenského a kulturního života v obci a spolupráce organizací. Škola zabezpečuje provoz Obecné knihovny. K tématu kultury přispívá nefinančními benefity pro zaměstnance ve formě vstupenek do divadla v Žatci a dopravy na kulturní akce. Též spolupracuje se zdravotní pojišťovnou VZP, s K-centrem v Žatci na preventivních programech, a zapojuje se do Dnů autismu. Z nabídek Úřadu práce zaměstnává pracovníky na společensky prospěšné práce a absolventské praxe. Škola je nositelem čestných titulů „Ekoškola“, „Zdravá škola“, „Škola udržitelného rozvoje Ústeckého kraje“ a „Světová škola“. V areálu školy je vlastní botanická zahrada zaměřená na floru oblasti Džbánska, broukoviště, sad, bylinková zahrádka, rosarium a chov exotických ptáků.
Nejvyšší počet bodů v kategorii „PODNIKATELSKÉ SUBJEKTY – DO 250 ZAMĚSTNANCŮ“ získala společnost ADLER International, a. s. Tato ústecká firma vykazuje dlouhodobou úspěšnou spolupráci s místní Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně – konzultuje náměty na vysokoškolské práce, zprostředkovává odbornou praxi, umožňuje stáže, poskytuje přednášející z řad zaměstnanců – odborníků. Pravidelně pořádá neformální debaty se zaměstnanci na témata související s rozvojem firmy ve formě tzv. měsíčních tematických snídaní. Spolupracuje s neziskovou organizací „Moment“ darováním neprodaného textilního zboží. Zodpovědným dodržování zásad CSR se chce firma nejen odlišit od konkurence, ale především posílit svoji transparentnost a důvěryhodnost na českých a evropských trzích a v neposlední řadě udržet si kvalitní a loajální zaměstnance.
Prvky společenské odpovědnosti jsou pro skupinu ADLER dlouhodobě samozřejmostí. Společnost se stará o své zaměstnance, zaměřuje se na přírodu, sleduje své ekonomické dopady na regionální, národní i mezinárodní úrovni, a všude tam se zaměstnanci snaží podle možností i pomáhat potřebným. A jsou to právě zaměstnanci, kteří společným sdílením hodnot, do kterých společenská odpovědnost patří, vytvářejí prostředí, iniciují i realizují tyto aktivity.
Na prvním místě v kategorii „PODNIKATELSKÉ SUBJEKTY – NAD 250 ZAMĚSTNANCŮ“ se umístil Spolek pro chemickou a hutní výrobu, a.s.„Cílem našich minigrantů je podpořit aktivní lidi z celého ústeckého regionu – ty, kteří dělají něco pro své okolí. Celá řada jich nezištně pomáhá svým sousedům, navštěvuje seniory, pořádá dětské sportovní aktivity, provozuje volnočasové kluby pro mládež, pečuje o historická místa a památky, provozuje amatérské divadlo a hudbu anebo se zaměřuje na pomoc ohroženým lidem. Tito lidé se prostě starají, aby se nám zde lépe žilo. Jde o jednotlivce i malé organizace, které by na velké částky z dotací nebo sponzorských darů nedosáhli. My tuto jejich snahu velmi oceňujeme a podporujeme, a právě proto jsme vytvořili zcela transparentní a extrémně jednoduchý program drobných finančních podpor. V loňském roce jsme takto v našem kraji podpořili celkem 32 projektů,“ okomentoval úspěch generální ředitel Daniel Tamchyna.
Firma podpořila v roce 2017 celkem 32 projektů. Systém minigrantů je nastaven tak, že umožňuje jakémukoli občanovi či organizaci Ústeckého kraje transparentně zažádat firmu o finanční podporu svých projektů. Snaží se tak tímto způsobem mimo jiné aktivovat své zaměstnance k tomu, aby se zapojili aktivně do komunitního života a pořádali vlastní aktivity a akce pro své spoluobčany.
Kategorii „PODNIKATELSKÉ SUBJEKTY – nad 1000 zaměstnanců“ dominovala společnost AGC Automotive Czech a.s. „Péče o zaměstnance, rozvoj regionu a ochrana životního prostředí patří k základním pilířům filosofie celé skupiny AGC, jejíž jsme součástí. My se snažíme tuto filosofii naplňovat především v místě sídla naší firmy, tedy na Teplicku. Klademe důraz na rozvoj technického vzdělávání mladých lidí, proto jsme založili soutěž Technowizz. Podporujeme ale také mnoho organizací a spolků na Teplicku. Důležití jsou pro nás zaměstnanci, kterým se snažíme pomáhat a podporovat je nejen v zaměstnání, ale i mimo něj, například bezplatným poradenstvím, “ uvedl Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech a.s.
Firma provozuje úspěšně již několik let Help linku, kde umožňuje svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům zdarma řešit finanční, sociální a právní problémy a takto velmi efektivně pomáhá řešit problémy s půjčkami a zadlužením nemalého množství svých zaměstnanců. Velmi dobře funguje systém Innowiz, kde z přijatých 530 zlepšovacích návrhů se jich 170 zrealizovalo. Je držitelem ocenění 3. nejlepší zaměstnavatel Ústeckého kraje. Již čtyři roky žádné své odpady neodstraňuje ukládáním na skládky. A stala se absolutním vítězem co do počtu dosažených bodů, neboť dosáhla na 92 bodů z možných 100.
Speciální čestné uznání získala společnost AGC Flat Glass Czech a.s. Firma v minulých třech ročnících ve své kategorii Podnikatelský subjekt nad 1000 zaměstnanců 3x zvítězila. Dle pravidel soutěže z tohoto důvodu není tedy letos zařazena do soutěže jako takové.
V této firmě jsou dle vlastních průzkumů zaměstnanci spíše nadprůměrně spokojení, zejména s prací u firmy a svými podmínkami, mají zájem se rozvíjet v rámci své profese a preferují stabilitu, kterou u firmy mají. Zaměstnancům se nabízí mnoho benefitů – jmenujme např. příspěvek zaměstnavatele na penzijní a životní pojištění, 3 placené dny v případě zdravotní indispozice, oceňování dlouholetých zaměstnanců, program lázeňské péče, speciální preventivní programy a rehabilitační programy. V ochraně životního prostředí podporuje Českou ornitologickou společnost a společnost Alka Wildlife v ochraně ptactva – na jedné z komínů řetenické sklárny byly vytvořeny podmínky pro zahnízdění sokola stěhovavého a jeho mláďat. Podporuje mnoho dalších společností, z nichž jmenujme např. společnost Arkádii, kterou podporuje prodejem jejich výrobků z chráněných dílen.
„Aktivity firmy v rámci společenské odpovědnosti jsou dlouhodobou investicí do jejího budoucího rozvoje. Společenská odpovědnost už dávno není vnímána pouze jako „příspěvek na charitu“. Společenská odpovědnost se stále více přesouvá do roviny vztahu firmy a zákazníka (pravdivá komunikace směrem k zákazníkům), firmy a zaměstnance (zajištění bezpečnosti práce), firmy a životního prostředí (ochrana životního prostředí a obecně snižování dopadu činnosti firmy na životní prostředí). A toto vše patří do naši firemní filozofie skupiny AGC. Těší mě, že jako velký zaměstnavatel v regionu držíme v této oblasti laťku dlouhodobě vysoko. Ze získaného ocenění mám velkou radost a věřím, že značka AGC je a nadále i bude inspirací i pro ostatní zaměstnavatele nejen v regionu,“ říká Ing. Zdeněk Frelich, Country manažer.
Regionální partneři podporují koncept společenské odpovědnosti, protože pomáhá rozvíjet region, měnit společenské klima a chránit životní prostředí. Cena Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost bude udělována každoročně, aby mohla být oceněna práce všech, kteří věnují péči svému okolí nad rámec svých zákonných povinností.
DĚKUJEME VŠEM ZÚČASTNĚNÝM!!!