Krupka – Každý rok v době odstávky lanové dráhy z Bohosudova na Komáří vížku vezmou nohy na ramena a vyrazí do Krupky. Parta nadšenců ze švýcarského městečka Kandersteg v čele s Jakobem Schulerem jezdí už 14 let pomáhat s údržbou zdejší unikátní lanovky, která je od roku 2013 chráněna jako kulturní památka ČR.
Krupská lanová dráha typu VR 101 s technologií švýcarské firmy Von Roll je totiž světovým unikátem - nikde jinde stejná nejezdí. Právě v Kanderstegu, kde dnes sídlí uznávané muzeum lanovek (www.seilbahnmuseum.ch), kdysi jedna fungovala. „Ale asi před dvaceti lety ji předělali na kabinkovou,“ říká pracovník krupské lanovky Marek Ferenc s tím, že to pro Švýcary byla velká rána.
Rozhodli se proto, že budou pravidelně jezdit do Krupky a pomáhat s údržbou „poslední žijící legendy“. A vydrželo jim to dlouhých 14 let. „Původně jezdili na dva tři dny, teď zůstávají celý týden. Pracují tu jako brigádníci, lezou po sloupech a pomáhají s údržbou. Za ty roky už máme přátelské vztahy,“ vysvětluje Ferenc.
Foto: Město Krupka
Spolupráce a přátelství jsou natolik pevné, že má krupská lanovka ve švýcarském muzeu dokonce svou expozici. „Máme tam naší sedačku, vlajku a spoustu dalších dílů. Je to taková propagace Krupky,“ culí se Ferenc. A co víc, Švýcaři každý rok oslovují firmy ve své domovině a shánějí pro krupskou lanovku sponzory. Vozí finanční i materiální dary, letos například hromadu nového nářadí.
Foto: Město Krupka
„Moc si jejich pomoci vážíme a děkujeme jim,“ říká Adolf Vítů, ředitel společnosti SPORT KRUPKA s.r.o., která lanovou dráhu v Krupce provozuje. „Jsou to opravdoví nadšenci, fajnoví chlapíci. Jezdí k nám i pan Hansruedi Kallen, který u nich dlouhé roky tu jejich lanovku ovládal nebo pan Karl Werthmüller. Finančně nám každý rok pomáhá i pan Jan Kaufmann, který ale žije v Německu, kde pracuje jako záchranář,“ dodává Ferenc.