Nový Drahov - Chce to udělat si trochu více času a vydat se do Karlovarského kraje. Klidně s celou rodinou. Budete si na chvilku připadat, jako když se zastavil čas. Národní přírodní rezervace SOOS totiž nabízí výlet do nedotčené přírody, s unikátními přírodními úkazy, jevy, množstvím ojedinělých živočišných druhů a dalších zážitků.
Tato evropská rarita se nachází u našich krajských severo-západních sousedů, na sever od Františkových Lázní, v obci Nový Drahov.
Navštívíte rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, s mokřady a vývěry minerálních vod a plynů, které se rozkládá na 221 hektarech a bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1964. Kus země, kam by lidská noha nemohla vstoupit, pokud by zde nebyla postavena 1,2 km dlouhá, podlážková naučná stezka doplněná popiskami a vysvětlivkami. Vede po dně vyschlého jezera, jež mělo slanou, minerální vodu.
Můžete zde vidět například ve střední Evropě ojedinělý a pozoruhodný jev, takzvané mofety, probublávání minerálních vod nebo suchého kysličníku uhličitého povrchovou vodou a bahnem. Další evropskou raritou je takzvaný křemelinový štít, nahromaděná křemelina ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera, které v období sucha vytvářejí vzácný jev, výkvěty solí.
Díky půdě nasycené rozpuštěnými solemi, se zde daří rostlinám, které normálně žijí ve vzácných slaništích nebo na březích moří, jde o takzvané holofity. A daří se zde i mokřadním rostlinám. Narazíte tu i na nejteplejší pramen chebské pánve – Císařský pramen, jehož teplota v zimě neklesá pod 14° C a v létě dosahuje až 18°C.
Sooská kotlina obsahuje dva miliony kubíků rašeliny a slatiny s mocností 6 metrů a asi dvě stě tisíc kubíků křemeliny s maximální mocností 7,5 m. V rezervaci žije řada chráněných živočichů, je hnízdištěm více než sta druhů ptáků, další stovky druhů ptáků se v rezervaci zdržuje na tahu, nebo ji vyhledává kvůli potravě. Najdete zde tisícovku druhů hmyzu a ostatních nižších živočichů, dále výjimečné populace obojživelníků nejen co do počtu, ale i množství.
Kromě naučné stezky se v areálu SOOS nachází i geopark, muzeum, kde je nově i pavilon věnovaný paleontologii, s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Nezapomínají zde ani na ochranu zvířat, která se po různých kolizích vzpamatovávají v místní Stanici pro záchranu živočichů SOOS. v nedaleké oboře uvidíte daňky.
V dubnu je rezervace SOOS otevřena ve všední dny od 9 do 16.30 hodin, v sobotu a neděli pak od 9 do 17.30 hodin.