Most – Most čeká Mostecká muzejní noc. Uskuteční se 24. září od 16 do 21 hodin. Ponese název Krása jako cíl a bude věnovaná fenoménu ostrostřelců. Muzejní noc v Oblastním muzeu a galerii v Mostě je spojená s vernisáží výstavy historických terčů a střelbami pro veřejnost o „Střeleckého krále“.
Vernisáž výstavy Krása jako cíl bude součástí Mostecké muzejní noci 2021, která bude také věnována ostrostřelcům a střeleckému umění. Návštěvníci muzejní noci shlédnou tradiční středověkou „střelbu ku ptáku“, mohou se zúčastnit slavnostní střelby na malovaný terč, či se seznámit s členy dnešních ostrostřeleckých společností.
Slavnostní střela na malovaný terč
Každý účastník z řad veřejnosti má možnost si zakoupit jednu „ránu“ na slavnostní malovaný terč. Registrace a zakoupení „rány“ bude možné přímo na místě v den akce. Cena „rány“ je 50 korun.
Střelecký pořádek
Střelba pro účastníky muzejní noci bude střílena z pušky ráže 6mm Flobert na malovaný terč. Vzdálenost cíle bude 30 metrů. Každý registrovaný účastník má právo na jednu „čestnou ránu“ a vítěz má možnost si odnést malovaný terč. Zároveň bude vyhlášen a dekorován jako „Střelecký král muzejní noci“. Při střelbě budou zachována všechna bezpečnostní opatření a bude na ni dohlížet určený mistr střeleb z řad ostrostřelců, který současně nabije zbraň i všem registrovaným účastníkům.
Podívejte se také do muzea
Výstava Krása jako cíl je zaměřena na malované terče, jak je známe z měšťanského prostředí 18. až začátku 20. století. Ty jsou spojovány s fenoménem střeleckých spolků a městských ostrostřeleckých společností, které v tomto daném období tvořili součást spolkového života většiny středoevropských měst i městeček. Přestože jsou dnes malované terče dávány za příklad „lidového umění“, řada z nich byla zhotovena profesionálními a často i známými regionálními umělci. Například pro C. k. pražský privilegovaný ostrostřelecký sbor malovali slavnostní terče Mikoláš Aleš a Josef Mánes. Malované terče bývají i důležitým pramenem informací o společenském, spolkovém a politickém životě daných obcí i Českých zemí.
Výstava je složena hlavně z malovaných terčů se sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě, ale zastoupeny budou i malované terče ze sbírek dalších muzeí Ústeckého kraje. Návštěvníkům se nepředstaví jen malované terče, ale budou se moci seznámit i s dalším krásným užitným uměním spojeným z ostrostřeleckými společnostmi, jako jsou střelecké trofeje, dekorace z porcelánu či skla, uniformou, aj. Předsálí galerie je věnováno krátkému exkurzu do historie městských sborů a ostrostřeleckých společností a bude představena krátká historie mosteckých a litvínovských ostrostřelců. Zde budou moci návštěvníci zjistit, co bývala slavná „střelba ku ptáku“, jak se odlišovaly mistrovské, čestné a královské střelby, jak fungují dnešní ostrostřelecké společnosti v ČR a jak vypadají i dnešní malované terče.