Moldava – Další z akcí, které mají za cíl podpořit opětovné propojení rozdělené železniční trati Most–Moldava–Freiberg, se konala v sobotu 7. září. Symbolické propojení moldavské a freiberské dráhy se tentokrát uskutečnilo v rámci Dnů evropského dědictví. Na jeho organizaci se podílely obce Moldava a Rechenberg Bienenmühle, Infocentrum povodí Ohře na Flájích, sdružení Moldavská dráha, Českojiřetínský spolek pro obnovu Krušnohoří, MAS Cínovecko a další.
Program byl pestrý a od jeho návštěvy zájemce neodradilo ani sobotní deštivé a chladné počasí. Na Moldavu byl z Mostu vypravený zvláštní vlak se soupravou historických motoráčků, na který bylo nutné si pořídit jízdenky s předstihem. Jinak fungovalo běžné vlakové spojení mezi Mostem a Moldavou. Od moldavského nádraží vyjížděly autobusy, které svezly návštěvníky na přehradu Fláje a Rauschenbach, kde se konaly Dny otevřených dveří. Kulturní a zábavný program se rozjel jak u moldavského nádraží, tak i v Rechenbergu-Bienenmühle.
U moldavského nádraží se na pódiu vystřídalo několik kapel. Folkové uskupení z Oseka Hadraplán, Urutná veverka z Teplic nebo hrobská hardcore punková kapela Gravetherapy a další. Pro děti zde byla rozmístěná různá zábavná stanoviště. Občerstvení fungovalo ve zdejší restauraci. Na německé straně, na hradním nádvoří v Rechenbergu, vystoupily kromě německých hudebních kapel mažoretky z Mostu, představil se tady Junior Bigband a Velký dechový orchestr z Litvínova, Krušnohorská dudácká kapela a řada dalších umělců.
Od moldavského nádraží vyjížděly skupiny zájemců na prohlídku přehrad Fláje a Rauschenbach. Foto: Ilona Kaulfuss
Příští neděli, 15. září se v rámci symbolického propojení moldavské a freiberské dráhy uskuteční ještě exkluzivní koncert. Bude se konat v nádherném rechenberském kostele v Rechenerg-Bienenmühle v Německu a vystoupí na něm teplický soubor Collegium hortense. Koncert začne ve 14 hodin a zazní dílo oseckého cisterciáka Jakoba Trautzla: Saul.