Litvínov - V litvínovském psím útulku v současné době čeká na nový domov patnáct psů. Kapacita útulku je přitom téměř dvojnásobná.
„Daří se nám velmi brzo po přijetí pejsky umístit. Problém máme jen s některými stálicemi, kterým se už nový domov asi najít nepodaří. Například Bruno je u nás už deset let a vzhledem k jeho povaze, která si žádá velmi zkušeného chovatele, od nás asi hned tak neodejde. Naopak velmi rychle mizí malá plemena. A štěňata se tu ani neohřejí, pokud se do útulku vůbec dostanou. S umístěním zatoulaných psů nám hodně pomohlo povinné čipování. Téměř všichni zatoulaní psi už čip mají. My pak majitele hledáme v šesti veřejných registrech, nebo oslovujeme neveřejný národní registr psů a majitele tak většinou vypátráme. Jen výjimečně se stane, že pes sice čip má, ale není zaregistrovaný, tudíž je nám čip k ničemu,“ prozradil vedoucí útulku Jan Novák.
Ne každý milovník čtyřnohých přátel člověka může mít pejska doma. Někomu to nedovolí pracovní vytížení, jiný nemá pro psa vhodné prostory. I na ty ale v litvínovském útulku pamatují. „Zavedli jsme už před časem takové půjčování psů. Každý všední den v od 9.30 do 12 a od 13 do 15.30 hodin si mohou lidé přijít k nám psa vypůjčit. Vzít si ho na procházku, pohrát si sním užít si přítomnost psí duše. Je to oboustranně výhodné. Pes každého pozitivně nabije a čas strávený s ním je pro člověka prospěšný. My oceníme, že se někdo pejskovi věnuje a vůbec nejšťastnější je pes, který se dostane z kotce na procházku a užije si pár pěkných chvilek,“ popisuje Jan Novák.
Jedinou podmínkou pro tento způsob krátkodobé výpůjčky je plnoletost člověka, který si pro psa přijde. Podle vedoucího útulku není výjimkou, že si takto pes a člověk na sebe natolik zvyknou, že vše nakonec končí adopcí. Na pejsky v útulku se také velmi často chodí dívat děti z mateřských a základních škol. „Chodí k nám pravidelně. A nejen z Litvínova a okolí. Teď je například nahlášená škola z Bíliny. Děti se potěší s pejsky, zároveň se u nás lecčemu přiučí. Například, jak se chovat, když na ulici potkají cizího psa bez pána, jak reagovat na případný útok, nebo i z jiného soudku, proč se vyhnout v přírodě hadům nebo proč nesahat na zdánlivě opuštěná mláďata,“ říká dále Jan Novák.
Do útulku pravidelně míří i senioři. „Podporují opuštěné pejsky, nosí nám rozličné dary. Podporu od veřejnosti máme obecně velkou. Dostáváme granule, hračky, pamlsky, ale i i peníze. V loňském roce jsme od jednoho dárce dostali celý jeden milión korun. Ten ale použijeme až na vybavení útulku v nových prostorách, kam se plánujeme přestěhovat. V současné době by nás nejvíce potěšily piškoty a jiné laskominy a psí konzervy,“ radí Jan Novák, s čím se do útulku vypravit.
Psí útulek by se v budoucnu měl přestěhovat ze zahrádkářské kolonie, kde je nyní, do areálu technických služeb v Janově. I proto se už žádné velké rekonstrukce neplánují. „Letos budeme pokračovat pouze v běžné údržbě. Opraví se betonové plochy, kotce, psí boudy. Nic velkého,“ připustil Jan Novák. Určitě se ale budou konat všechny tradiční akce útulku, jako je například oslava Dne dětí nebo návštěva Mikuláše a čerta v útulku. „Letos také pokračujeme s programem kastrace koček. Je rozložena do dvou etap a stejně jako vloni na ni máme dvacet tisíc korun. Kočky po kastraci vracíme do místa, kde byly odchyceny. Je to nejlepší a nejúčinnější způsob, jak snížit počet volně žijících koček ve městě a okolí,“ uzavřel Jan Novák.