Litvínov - Litvínov bude mít pravděpodobně nejoriginálnější smuteční síň široko daleko. Vždyť právě proto pořádá město na každou novou stavbu architektonickou soutěž. Z jednoduchého zadání, jako je malá smuteční síň na místním hřbitově, tak může vyjít i zcela nepraktický, zato neotřelý návrh levitujícího prostoru.
Myšlenka určitě zajímavá. Ovšem do podmínek litvínovského hřbitova, ležícího na úpatí Krušných hor, se smuteční síň bez pořádného zateplení a se stěnami začínajícími u kolen stojícího člověka, příliš nehodí. Co naplat, soutěž je soutěž. Vyhrát může jen jeden.
Na co asi mysleli zástupci města v hodnotící komisi, když zvedali pro tento návrh ruku, těžko říci. Anebo snad ještě hůře byli pragmatici, kteří znají finanční možnosti Litvínova a vědí, jak náročná je údržba každého veřejného prostoru, přehlasováni fantasty z řad architektů. Ti se totiž nebudou muset v budoucnu starat o smuteční síň, do které otvory nad podlahou permanentně potáhne a jen těžko ji někdo vytopí bez do nebe volajících nákladů na energie.
Litvínovský zastupitel Thomas Sebastien Müller, autor těchto řádků.
Snad vítěz architektonického návrhu zvážil i krušné podmínky našich zim, kdy s největší pravděpodobností bude na podlaze smuteční síně namrzat zavátý sníh, na podzim budou truchlící klouzat po mokrém listí a v létě tu budou hnízdit ptáci. O dalších drobnostech, jako že pozůstalí narazí na rakev hned po vstupu do smuteční síně a budou ji muset obejít, než se vůbec dostanou k sedadlům, což může být pro slabší nátury těžko zvládnutelné, ani nemluvě.
V současné době probíhá jednací řízení bez uveřejnění, během kterého se chce vedení města dohodnout s vítězem soutěže na případných méně zásadních změnách, které by mohli architekti zapracovat do projektu. Věřím, že se tyto změny budou týkat právě otevřeného prostoru u podlahy smuteční síně a v budoucnu tak truchlícím nebudou omrzat během pohřbů lýtka.
Thomas Sebastien Müller, zastupitel Litvínova za ČSSD