Litvínov – Vedení města Litvínova jednalo se zástupci Unipetrolu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který vede skrz město. Přišel při tom šok. Nejen, že to nebude možné, radnice se v tu chvíli dozvěděla, že se naopak pracuje na tom, že by přes zastavěné území města vedl ropovod!
Vedení města Litvínova má k plánované trase ropovodu výhrady. Úředníci podle litvínovské radnice v 2. aktualizaci Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje předjednali pro zpracování návrhu poslední aktualizace koridor prodloužené trasy ropovodu v souběhu s vedením etylenovodu (ve vzdálenosti 150 m na obě strany od osy etylenovodu), tudíž opětovně v zastavěném území Litvínova.
Úředníci příslušného odboru krajského úřadu podle vedení Litvínova tvrdí, že koridor byl vymezen v souběhu stávající trasy etylenovodu na základě požadavku Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a provozovatele infrastruktury, tj. MERO ČR, a. s. Jednání mezi zpracovatelem zásad, krajským úřadem, Ministerstvem průmyslu a obchodu a vlastníky produktovodů proběhlo v závěru loňského roku bez účasti zástupců Litvínova a ani s výsledkem schůzky nebylo město Litvínov oficiálně seznámeno.
„Osobně považuji jednání ze strany příslušných orgánů státní správy na uvedené téma bez vědomí města za nepřijatelné a požádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti, za účasti zástupců MERO ČR, a. s., a případně dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ vyjádřila se k záměru koridoru ropovodu Kamila Bláhová.
Kancelář starostky dnes odeslala urgentní žádost o schůzku adresovanou náměstkovi Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, jejímž cílem je vyjádření postoje města Litvínova k problematice vedení produktovodů přes zastavěné území města. Iniciativa urgentní žádosti o schůzku vyplývá nejen s ohledem na bezpečnost občanů ve městě, ale také ze skutečnosti, že produktovod a jeho ochranné pásmo má významný vliv na rozvoj obcí, které jsou těmito omezeními dotčeny. V případě Litvínova se jedná o významné plochy, jejichž funkční využití pro realizaci staveb je v současné době v podstatě zcela znemožněno a vlastníky současných staveb či pozemků v ochranném pásmu výrazně omezuje.