Most - Aktuální doporučené postupy při poskytování první pomoci, technické zajištění a bezpečnostní zásady při poskytování první pomoci, kardiopulmonální resuscitaci a použití AED defibrilátoru přímo na tréninkové figuríně se v průběhu října naučila stovka mosteckých strážníků během rozšířeného kurzu první pomoci pro pracovníky policií pražské Bezpečnostní akademie.
Strážníci jsou díky své trvalé přítomnosti v ulicích města často první složkou, která se dostane na místo v případě nehod, úrazů nebo zdravotních potíží. Městská policie Most navázala spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Ústeckého kraje, od které obdržela dva nové automatické defibrilátory. Strážníci budou poskytovat v rámci města Mostu tzv. první pomoc na vyžádání jako first respondeři v projektu ZZSÚK „Časná defibrilace v Ústeckém kraji“.
„First responder je schopen poskytnout první pomoc člověku v přímém ohrožení života dříve, než se na místo může dostat Zdravotnická záchranná služba. V případě, kdy pacientův stav vyžaduje defibrilaci, má rychlost jejího provedení pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilátor použit do tří minut, udává se, že přibližně v 73 % případů dojde k časnému zachycení tzv. defibrilovatelného rytmu. Časně podaný defibrilační výboj může významně pozitivně ovlivnit šanci na úspěšnou resuscitaci a možné obnovení spontánního krevního oběhu. Srdce začne opět samo správně pracovat,“ vysvětlil Prokop Voleník, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.
Každý strážník, který prošel kurzem a zvládl techniku resuscitace a použití defibrilátoru na tréninkové figuríně, obdržel certifikát potvrzující splnění standardů Českého červeného kříže pro poskytování první pomoci a aktuálních evropských doporučených postupů pro resuscitaci.
„Naším úkolem je samozřejmě zejména dohlížet na bezpečnost a veřejný pořádek a nepřebíráme tímto povinnosti zdravotnické záchranné služby. Jedná se o službu navíc pro občany města, kterou mohou strážníci zvýšit pravděpodobnost záchrany lidského života. Strážníci navíc mají o podobné zvyšování odborné způsobilosti zájem, protože se v ulicích setkávají s nejrůznějšími zátěžovými situacemi. Podobné kurzy jim pomohou jednat s jistotou a efektivněji,“ uvedl ředitel Městské policie Most Jaroslav Hrvol.
V současné době má městská policie v zásahových vozidlech motohlídek čtyři defibrilátory. Operační pracovník má přehled o pohybu všech motohlídek ve městě a v případě, kdy záchranáři požádají o výjezd vozidla s defibrilátorem, je velká pravděpodobnost, že strážníci na místo dojedou včas a zvýší pravděpodobnost záchrany lidského života. (lou)