Ústecký kraj - Již pět měsíců se na území Ústeckého kraje nachází oblast s intenzivním odlovem prasete divokého vyhlášená Státní veterinární správou. Dne 1. dubna 2021 proběhlo další jednání zástupců Ministerstva zemědělství, Krajského úřadu Libereckého kraje a Krajského úřadu Ústeckého kraje týkající se aktuální situace výskytu afrického moru prasat (AMP).
Mimo obvyklý report týkající se nákazové situace zazněla potřeba větší aktivity pro vyhledávání uhynulých kusů zvěře. Při nálezu úhynu (kadáveru) prasete divokého je nutné tento nález ohlásit na nejbližší obecní úřad či přímo na kontaktní telefon Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj – krizová linka: 720 995 202 – kontakty jsou uvedeny na webu Státní veterinární správy.
Dále Krajský úřad Ústeckého kraje doporučuje, aby se nálezce zdržel jakéhokoliv kontaktu či manipulace s kadáverem a zamezil případnému kontaktu domácího zvířete (psa) s kadáverem. Dle informací Státní veterinární správy je africký mor prasat velmi nebezpečné a nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Na člověka se nepřenáší, avšak jakákoliv manipulace či kontakt s kadáverem může způsobit její další šíření.
„Vzhledem k příchodu jara lze předpokládat zvýšenou návštěvnost přírody a turistických destinací a nelze vyloučit, že někteří návštěvníci přírody se s úhynem prasete divokého skutečně setkají. Proto prosím veřejnost a návštěvníky kraje o spolupráci při řešení této situace,“ apeluje Michal Kučera, radní Ústeckého kraje, v jehož gesci je oblast regionálního rozvoje, zemědělství a rozvoje venkova.
Léčba afrického moru prasat neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze. Více informací o AMP naleznete na webu Státní veterinární správy Státní veterinární správy.