Most – Neorenesanční budova z roku 1892 v mostecké ulici Jana Žižky, ve výstavní čtvrti pod Hněvínem, má novou fasádu. Stará omítka opadávala a zcela tak už nekorespondovala s posláním archeologů, kteří mají uvnitř sídlo: Zachraňují kulturní dědictví nás všech, ale jejich dům samotný potřeboval záchranu.
Ve vile působí Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, veřejná výzkumná instituce zřízená Ústeckým krajem. Díky kraji se podařilo stavební akci uskutečnit. Pomohla tomu neinvestiční dotace ve výši šesti milionů korun.
Včera se archeologové hotovým dílem pochlubili. „Největší radost mám, když okolo chodí pejskaři a dívají se, jak je to pěkné opravené. Smysl investovat do kulturního dědictví je velký. Je to součást naší identity. Každý dochovaný a citlivě opravený dům je tady velkou hodnotou,“ uvedl ve vztahu k Mostu s jeho pohnutou historií ředitel archeologického ústavu Petr Lissek.
Foto
Objekt sice není památkově chráněný, i tak ale archeologickému ústavu velmi záleželo na tom, aby se obnova pláště vily, který byl v havarijním stavu, povedla a byla na úrovni.
U hlavního vchodu můžete vidět také zajímavost: Kartuši pocházející ještě ze starého Mostu, z dřívějšího sídla archeologů.
Kromě obnovy pláště se investovalo i do praktických věcí: Nové střechy a částečné výměny oken laboratoře.
Ústav archeologické památkové péče provádí archeologickou výzkumnou činnost v oblasti Ústeckého kraje téměř sedmdesát let. Jedním z impulsů pro založení severočeské expozitury bylo v padesátých letech minulého století provádění výzkumů v oblastech zasažených těžbou hnědého uhlí.