Most - V mosteckém muzeu můžete vidět jedinečné snímky Mostu, Mostecka i světa, které ukazují život na přelomu 19. a 20. století. Jde o to nejzajímavější z nově digitalizovaných historických fotografií ve sbírkách muzea.
K nejstarším patří stereoskopické obrazy, ukazující svět kolem roku 1900. Ze dvojic snímků, pořízených speciálním fotoaparátem, aby při pozorování oběma očima vyvolaly dojem trojrozměrného vidění, byly zhotoveny výřezy přibližující detailně soudobý život. Stovky stereoskopických kolorovaných diapozitivů byly původně součástí litvínovské mechanické Panoramy.
Historické fotografie Mostecka, zachycující především zaniklou krajinu a obce, vznikaly po dlouhá desetiletí a za jejich vznikem stojí řada starých mosteckých ateliérů a fotografů, k nejznámějším patřili Otto Kittel, Alfred Hoffmann, Carl Pietzneer, Josef Klaus, Heinrich Felber, Anton Löppen nebo B. Stolz. Mnozí z nich spolupracovali s tehdejším Městským muzeem a obohatili tak jeho sbírku. Návštěvníci výstavy se tak mohou těšit na pestrou dobovou tématiku. "Je to první přehled fotografií, které máme uložené u nás ve sbírce. Máme tady představený výběr toho nejlepšího, co naše sbírka nabízí," říká ředitel muzea Michal Soukup.
V celých sériích byly zaznamenány regionální události – kuřavková katastrofa v Mostě (1895), stavba přehrady v Janově (1911-1914), výstavba elektrárny v Ervěnicích (1923-1926) či život v Hoře Svaté Kateřiny a okolí (1908-1918).
Výstava tak po více jak sto letech zpřístupňuje veřejnosti výběr ze sbírky negativů, pozitivů a starých fotografií dokumentujících vývoj regionu a pohled na svět kolem roku 1900.
Výstava potrvá od 11. listopadu 2022 do 31. března 2023. O víkendech je výstava přístupná od 10 do 18 hodin, od úterý do pátku potom od 12 do 18 hodin.