Most - Poklady výtvarného umění Mostecka ze 14. až 16. století mohou návštěvníci obdivovat ve stejnojmenné nově otevřené stálé expozici v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Expozice představuje nejvzácnější pozdně gotické a renesanční obrazy a plastiky ze sbírky muzea.
Je mezi nimi i obraz s motivy bitvy u Mostu v roce 1421. Ten přináší zatím nejstarší vyobrazení města a odkazuje i na některé známé pověsti, které se s Mostem pojí. „Je to nejstarší známá veduta města Mostu na obraze, který byl původně obrazem oltářním. Je to malba na dřevěné desce. Zadavatelem byl Wolfgang Selender z Prošovic,“ přibližuje historik muzea Jiří Šlajsna.
https://www.youtube.com/watch?v=lt9DJEslgvQ
Obraz pochází z let 1592 až 1593. „Co je zajímavého? Obraz zapracovává i pověsti z konce 15. století, které známe z díla Johannese Leonise. Všechny se vztahují k husitským válkám, hlavně k události, která je na obraze hlavním motivem, a to je bitva u Mostu v roce 1421,“ dodává historik.
Na obraze jsou zachyceny minimálně tři takové pověsti. Jedna z pověstí se váže k Panně Marii Sněžné, která Most zachránila. Najdete ji v pravé horní části. “Je zde dokonce pověst o Svaté Anežce Římské, ona to měla vlastně být i Svatá Anežka Česká, která město zachránila při dalším obléhání husity,“ poukazuje Jiří Šlajsna na postavu zachycenou vedle městských hradeb.
A do třetice je zde zobrazena pověst o pražském praporečníkovi, kterému se splašil kůň a způsobil útěk pražanů od Mostu. „Nesplašil se jen tak, protože jeden z chrabrých mosteckých měšťanů z mosteckých hradeb toho koně zranil šipkou. Jak ten praporečník prchá z bojiště, pražané ho následují,“ popisuje dění na obrazu Jiří Šlajsna.
Celá expozice byla otevřena vernisáží 17. března, navštívit ji můžete v běžných otevíracích hodinách mosteckého muzea a galerie.