Most - Před jedenácti lety byl svátek práce, ale v první řadě svátek všech zamilovaných opravdu žhavý. Čím to bylo způsobeno? Asi vyšším „láskovým kvocientem“, nebo se všichni báli údajného konce světa (21. prosince 2012) a prostě více hřáli, nebo jednoduše tím, že ze severní Afriky (přesněji Alžírska) emigrovalo do České republiky nemalé množství vzduchu, značně přitepleného. I v severozápadních Čechách padla tropická třicítka, v Doksanech naměřili 30,4 °C. Nejvíce sálalo teplo z Moravanů, ve Strážnici na Hodonínsku teploměr ukázal 31,5 °C (pouze o 0,1 °C méně, než kolik ukázal teploměr v Singapuru, kde jsou zpocení v podstatě nonstop). Ještě můžeme zmínit ústeckých 29,3 °C, teplických 29,4 °C či děčínských 29,6 °C.
Grády měl mimo jiné První máj 1962, jenomže opačného charakteru. Tehdejší „láskový kvocient“ byl sakra nízký, tak moc, že mrzlo. Především ve Varnsdorfu (-3,4 °C) a na Milešovce (-4,3 °C). Teplice se klidně mohli přejmenovat na Chladice (právě jsme se přesvědčili, že inteligenční kvocient jisté osoby není v nejlepší kondici), protože tamní meteorologická stanice zaznamenala -1,9 °C, stejně jako meteorologická stanice v Doksanech. Podobně to vypadalo také v Krušných horách, včetně nejmenovaného městečka, které zřejmě v nejbližší době obsadí šejkové, jakmile zjistí, že z tamních kohoutků namísto vody tečou zlato, platina, rhodium a další „antisockové“ kovy. Jak jinak si vysvětlit některá vyúčtování?
Kam se šejkové hrabou na české darmožrouty, že? Přejme jim, ať se tou vodou udáví, a podívejme se, co si pro nás připravil letošní lásky čas:
28. dubna: S mrakama ta tlaková níže, kterou Němci nazvali Vasco, šetřit nebude, k tomu přihodí i pár dešťových kapek. Nejnižší ranní teploty kolem 6 až 2 °C a nejvyšší odpolední teploty okolo 11 až 15 °C.
29. dubna: Kvůli vyplňující se (rozpadající se) tlakové níži Vasco se ani sobota neobejde bez mraků. Vypadá to na převážně polojasnou až oblačnou oblohu s přeháňkami. Nejnižší ranní teploty kolem 9 až 5 °C a nejvyšší odpolední teploty okolo 12 až 16 °C.
30. dubna: Na scéně se objeví tlaková výše, která se od Němců dočkala jména Rixte. Severní polovině Německa a i sousedního Polska nadělí krásný, myšleno stoprocentně slunečný den, Česku nikoli. A tak nás čeká nejspíše polojasná až oblačná, spíše oblačná, obloha, třebaže bez deště. Nejnižší ranní teploty kolem 10 až 6 °C a nejvyšší odpolední teploty okolo 13 až 17 °C.
1. května: Rixte se sice přesune nad Pobaltí, ale svým jihozápadním okrajem zůstane v našem vzdušném prostoru. Co to znamená v praxi? V nočních, ranních a dopoledních hodinách nejčastěji jasno až skoro jasno, odpoledne skoro jasno až polojasno a večer postupně až zataženo. Nejnižší ranní teploty kolem 7 až 3 °C a nejvyšší odpolední teploty okolo 14 až 18 °C, ojediněle 19 °C.