Most – Po tragickém požáru v Mostě v restauraci U Kojota již úřady přijímají určitá opatření a pracují na pomoci rodinám přímo zasaženým touto událostí. O finanční pomoci rodinám obětí již jednala Rada Ústeckého kraje.
„Ústecký kraj je připraven finančně pomoci rodinám obětí mostecké tragédie," informuje kraj na sociálních sítích.
Na veřejnost již začínají pronikat skrze sociální sítě první jména obětí, včetně identity člověka, který údajně převrhl plynové topidlo. Policisté nicméně nadále zdůrazňují, že případ je stále na počátku šetření. „Krajští kriminalisté pracují s několika verzemi vzniku požáru. V současné době ještě nelze žádnou z těchto verzí vyloučit. Jakékoliv informace o možných příčinách tragédie, které se vyskytují ve veřejném prostoru, jsou pouhými spekulacemi," zdůrazňuje policejní mluvčí Kamil Marek.
Z dosud zjištěných informací mělo dojít k výbuchu propanbutanové tlakové láhve a k následnému šíření požáru. Kriminalisté nicméně zjišťují přesnou příčinu a okolnosti samotného vzniku požáru a budou vyhodnocovat veškeré získané důkazní prostředky z místa tragédie. „Vzhledem k počátečnímu stádiu prověřování v současné chvíli není možné poskytnout bližší informace. Kriminalisté provedli ohledání místa činu sférickým snímáním. Jedná se o využití speciální technologie pro pořízení 360° panoramatických fotografií nebo záznamů, které umožňují zachytit místo činu zcela komplexně. Tento postup umožňuje vytvořit digitální model prostoru, který lze následně analyzovat a procházet i zpětně, jako by byl pozorovatel přímo na místě," přiblížil mluvčí Kamil Marek.
Policisté také zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Ve věci bylo zadáno vypracování několika znaleckých posudků z oborů požární ochrany a zdravotnictví. „V současné době probíhají soudní pitvy a porovnání stop na Kriminalistickém ústavu v Praze za účelem identifikace obětí," dodal mluvčí.
Policisté vyzývají občany, kteří by mohli svým svědectvím přispět k řádnému objasnění, ať se obrátí na linku 158.
Výhradně pro oběti a pozůstalé osoby je k dispozici krizová telefonní linka, kterou zřídil Hasičský záchranný sbor na tel. č. 771 509 567.
Krajští politici kromě finanční pomoci rodinám obětí projednali, jak předejít dalším tragédiím podobného rázu. „Hejtman Richard Brabec odešle dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi s žádostí o provedení kontroly užívání mobilních plynových topidel v restauračních zařízeních Hasičským záchranným sborem," uvedla mluvčí kraje Magdalena Fraňková s tím, že kraj pověřil dva své odbory, aby ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje iniciovaly provedení mimořádných kontrol u vybraných restauračních zařízení, v nichž dochází k využívání mobilních plynových topidel.