Horní Jiřetín chce skončit s uhlím! Začala neobvyklá sbírka na solární panely pro základní školu
Společné focení dětí před budovou školy v Horním Jiřetíně. Foto: Oldřich Hájek
Most

Horní Jiřetín – Městečko Horní Jiřetín na Mostecku, dlouhá léta ohrožené blízkou těžbou uhlí v lomu ČSA, přechází na obnovitelné zdroje energie.

Horní Jiřetín se chce se odpoutat od závislosti na fosilních palivech. První na řadě je základní škola. Radnice tam vybuduje ze svého rozpočtu tepelná čerpadla, na střeše má být díky sbírce www.vyzvaprojiretin.cz uspořádané Greenpeace fotovoltaická elektrárna. Ekologická organizace a město to společně oznámili ve středu přímo v prostorách školy.

Cílem sbírky je vybrat minimálně 300 tisíc korun. Čím více se vybere, tím více energie z obnovitelných zdrojů budou v Horním Jiřetíně vyrábět. „Nejen v rámci environmentální výchovy tak chceme pomoci městu zbavit se závislosti na uhlí a využít potenciál obnovitelných zdrojů,“ říká ředitelka školy Klára Křivánková. Vede organizaci, kde se učí 190 dětí, mateřskou školu potom navštěvuje dalších 60 dětí. V základní škole dosud protopili přes 90 tun uhlí ročně. „Když se s autem postavíte vedle školy, za chvíli je černé od popílku,“ dokresluje situaci ředitelka.

Proč si Jiřetín a Greenpeace vybrali pro svůj projekt zrovna základní školu? Patří k největším budovám ve městě, navíc tam prý mohou budoucím generacím dát dobrý vzor v přístupu k životnímu prostředí. „Chceme jim (dětem) ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí nichž si samy mohou elektřinu vyrábět. Proto začínáme symbolicky s místní školou,“ uvedl starosta města Vladimír Buřt.

360° foto

Společné focení dětí před budovou školy v Horním Jiřetíně. Foto: Oldřich Hájek

Sbírka bude podobná crowdfundingovému financování. Lidé do ní mají přispět i raději, než kupovat na konci roku dárky pro učitele, zaznělo na středeční tiskové konferenci. Vyšší konečná částka bude znamenat více solárních panelů na střeše a více uspořené elektřiny odebrané ze sítě. „Pokud se nám to povede, pojede škola od nového školního roku pouze na obnovitelnou energii. Navíc chceme, aby Jiřetín byl příkladem i jiným městům, těm bezplatně nabídneme námi vytvořený nástroj pro uspořádání podobné sbírky pro jejich budovy,“ sdělil koordinátor projektu Výzva pro Jiřetín Jan Freidinger z Greenpeace.

Solární panely na střechu školy dodá společnost Nanosun. Její zástupce vyvrací, že panely musí budovy nutně hyzdit. „Solární panely budou integrované do střechy. Bude to funkční i hezké zároveň,“ vysvětluje Karel Pařenica z Nanosun. Pokud se vybere tři sta tisíc korun, podaří se pokrýt přibližně třetinu spotřeby elektřiny ve škole. Při vybraném milionu bude tedy škola teoreticky soběstačná a nezávislá na odběru ze sítě.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru