Most - Medové perníčky, čaj s medem, medové pivo, ale hlavně pohled do včelího úlu. V mostecké městské knihovně se v pátek otevřela naučná včelí stezka. Najdete ji v atriu a na střeše knihovny.
Pětice úlů na střeše a jeden prosklený v atriu budou sloužit jako prezentace možnosti chovu včel ve městě. "Střešní včelaření a včelaření ve městech je moderní trend, který se velice rozvíjí," říká v knihovně hlavní včelar Vít Loukota. Podle něj mají včely v okolí knihovny dostatek pastvy, a přitom je včel v této oblasti málo.
Úly jsou dostupné pro návštěvníky knihovny v běžné provozní době a na všech pořádaných akcích. Pro školní exkurze může být po domluvě připraven i komentář.
Naučná včelí stezka byla financována z rozpočtu Ústeckého kraje. "Každý si zde může rozšířit znalosti a vědomosti z včelího světa a o chovu včel ve městě," uvedla Jitka Sachetová, radní Ústeckého kraje pro kulturu a památkovou péči, zemědělství, životní prostředí a venkov.
A proč se knihovna pouští do podobných aktivit? "V době internetu v knihovnách rapidně ubylo návštěvníků. Mostecká knihovna tomu už před lety začala předcházet doplňkovými činnostmi," vysvětluje ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Ty sice přímo s knihovnictvím nesouvisí, ale do knihovny lákají lidi a pomáhají je tam udržet. Před rokem vyrostly na střeše první dva úly, díky grantu potom vznikla celá naučná stezka.
Letos daly včely z mostecké knihovny asi dvacet litrů medu, to je nějakých padesát skleniček. Na medu nechce knihovna vydělávat.