Ústecký kraj - Stejné cíle, kterých chce definitivně úspěšně dosáhnout, ženou litvínovského místostarostu Milana Šťovíčka (STAN) k opětovné kandidatuře do Poslanecké sněmovny, kde předsedal výboru pro životní prostředí.
Už po řadu let se politicky angažujete za neprolomení limitů, nyní máte v programu, že chcete zásoby za těžebními limity odepsat. V současnosti to ale vypadá, že se v této otázce nic neděje. Je tedy nutné kauzu znovu otevírat?
Odklon od uhelné energetiky je dnes už naprosto zřejmý a je jen škoda, že to současná vláda nepotvrdila. Proto bude nutné a logické, aby stát v dalších letech převedl uhlí za těžebními limity do nebilančních zásob a umožnil tak obcím v okolí dolů jejich rozvoj. Nechme na budoucích generacích rozhodnutí, zda budou uhlí umět lépe zhodnotit než jen spalováním s velice nízkou účinností jak je tomu dnes.
V posledních týdnech se hodně mluví i o lithiu, u kterého je poplatek za vytěžení 25 %, přičemž u uhlí jsou to mizerná 3 %. Nemělo by se tedy zároveň tlačit i na toto téma, tedy na zvýšení odvodu a jeho využití hlavně v oblastech, odkud se těží?
To považuji za další selhání současné vlády. Ta současná 3 % jsou skutečně ostudná a neudržitelná. Opakovaně jsem navrhoval výrazné zvýšení poplatků z těžby uhlí na 15 – 20 %, ale zatím na to vláda neslyšela. Mým cílem je, aby současně s převodem uhlí do nebilančních zásob stát velmi rychle a razantně zvýšil i poplatky z těžby uhlí, a to především ve prospěch obyvatel a obcí v okolí dolů.
Potřebuje vůbec naše země, aby se uhlí u nás těžilo?
V posledních letech těžba uhlí neustále klesá, ale zatím se naše energetika bez tohoto paliva neobejde. V tom jsme dost zaspali. Přítomnost i budoucnost je v obnovitelných zdrojích a ve vyspělých zemích už tenhle trend jede naplno. Místo těžby uhlí ke spalování se náš stát musí rychle přeorientovat na snížení energetické náročnosti výroby a na úspory, protože jen tak bude naše hospodářství konkurenceschopné.
Milan Štovíček
- Kandidát za hnutí Starostové a nezávislí
- Narozen v roce 1958
- Pracuje ve funkci místostarosty města Litvínova
- Působil také jako učitel a ředitel základní i střední školy a jako zoolog Okresního muzea Most
- V letech 2010 až 2013 byl poslancem Parlamentu ČR a předseda výboru pro životní prostředí
- Má tři děti
V Poslanecké sněmovně jste už působil, jak těžké je prosazovat takto zásadní změny a myslíte, že tentokrát by se to definitivně mohlo podařit?
Nejsem zvyklý slibovat vzdušné zámky, ale naopak plnit to, s čím do voleb jdu. Když jsem tehdy vstupoval do parlamentu s cílem zabránit dalšímu nesmyslnému bourání obcí kvůli těžbě a vymazat z horního zákona totalitní paragrafy o vyvlastňování majetků obcí a lidí, řada lidí tomu nevěřila. Nakonec se zachování limitů těžby stalo pevnou součástí programového prohlášení vlády a pro odstranění vyvlastňovacích paragrafů hlasovala ve sněmovně ústavní většina 120 poslanců.
Stejně jako předchozí oblasti se po celou dobu politické kariéry věnujete i školství. Co jej v současné době nejvíc pálí?
Každý stát potřebuje především zdravé a chytré občany. Vzdělání je v tomto směru nezastupitelné. Nejen školství, ale to zejména, potřebuje především minimalizovat byrokracii a administrativu, která ho doslova dusí. Nechme učitele pořádně učit a vytvořme jim k jejich náročné a potřebné práci podmínky.
Co si myslíte o loňském stopstavu udělování licencí soukromým školám?
Stát by měl především dohlížet na kvalitu výuky a absolventů jednotlivých stupňů naší vzdělávací soustavy. Pro praxi je přece úplně jedno, zda vystudujeme veřejnou nebo soukromou školu. Důležité je, co která škola naučí a jak dobře vybavení z ní žáci či studenti odcházejí. Administrativní zásahy státu jsou jen jedním z mnoha příkladů, kdy stát místo aby sloužil svým občanům, tak jim překáží.
Rád byste zrušil změnu času, na jehož škodlivost poukazuje řada odborníků. Dělá přechod problém i Vám?
Se střídáním letního a zimního času jsem se stejně jako mnoho dalších lidí nikdy nesmířil. O škodlivosti takových změn v lidském organismu toho napsali odborníci už hodně a navíc k něčemu takovému už dost dlouho nejsou ani žádné ekonomické důvody, jak se dříve uvádělo. Tak jako v životním prostředí, tak i v čase bychom se měli orientovat na přirozený cyklus života. Jsem přesvědčen, že „nastal čas na jeden čas“. Věřím, že dříve nebo později střídaní časů opustíme.