Dnes je možné si pořídit nebo naopak prodat ojetý automobil nejen v autobazarech, ale i přes internet. Na co si dát pozor při prodeji nebo nákupu ojetého automobilu?
Jak na nákup ojetého auta
Nákup ojetého vozu je náklad, který s sebou nese velké riziko. Měli byste mít vše pečlivě naplánováno, abyste nepřišli o peníze. V procesu hledání a nákupu se nenechte ovlivnit emocemi ani přesvědčováním prodávajícího, ale s chladnou hlavou zvážte všechny možnosti.
Jaké auto potřebuji?
Před nákupem si ujasněte, jaké auto budete potřebovat, přesně definujte vaše potřeby. Zaměřte se více na funkce, které by naše vozidlo mělo mít, než na konkrétní modely. Když budete otevřeni návrhům, můžete mezi méně oblíbenými možnostmi často najít skutečně výhodné nabídky. Neřiďte se stereotypy. Francouzské auto nemusí být poruchové, japonské spolehlivé a německé odolné. Pokud se zaměříte na konkrétnější model, bylo by vhodné alespoň krátce si projít recenze daného modelu. Tímto způsobem zjistíte, které verze mají výrobní závady a které motory mají nejvyšší spotřebu paliva.
Stanovte si rozpočet
Jakmile víte, jaký typ vozu hledáte, je vhodné si ujasnit také kolik chcete nebo můžete do vozu investovat. Počítejte s tím, že do ojetého automobilu budete muset čas od času investovat další peníze. V úvahu vezměte také povinné ručení a havarijní pojištění.
Ověřte si obsah nabídky
Ať už nakupujete vůz v autobazaru nebo od neznámého prodejce přes internet, buďte vždy obezřetní. Při prohlížení reklam proveďte předběžnou analýzu, která vám umožní ušetřit čas nutný pro kontakty s prodejci. Při procházení inzerátů byste měli věnovat pozornost určitým aspektům, které prodejce záměrně zdůrazňuje nebo skrývá, a také tomu, co vidíte na fotografiích u inzerátu. Je vhodné si inzerát vytisknou a uložit pro případ pozdější reklamace.
Prohlédněte si vůz
Pokud jsmte již našli vhodné auto na internetu, provedli jstme první rozhovor s prodejcem a mámte provést kontrolu či prohlídku vozu, domluvte si schůzku na veřejném místě. Je vhodné si sebou někoho vzít, ideálně automechanika, který vozům rozumí a umí zhodnotit na místě kvalitu vozu. Jednání o ceně začněte až poté, co jste si ověřili stav vozidla, protože každá zjištěná závada umožňuje snížení ceny vozidla. Snažte se nevyjednávat po telefonu. Při technické prohlídce se zaměřte také na to, zda se počet ujetých kilometrů shoduje s údaji poskytnutými prodejcem. Stáčení tachometru je velmi častým jevem. Hodně vám o historii vozu řekne VIN kód, který má každý automobil.
Jaké dokumenty by vám měl prodejce poskytnout?
V případě, že se rozhodnete vybrané ojeté auto koupit, není kupní smlouva na automobil to jediné, co byste měli obdržet. Měli byste dostat osvědčení o registraci vozu (s platnou technickou kontrolou), technický průkaz vozidla. Poté, co vůz zaplatíte, musíte si sjednat i povinné ručení.
Kupní smlouva je nezbytná
Co se týče kupní smlouvy, tu si můžete připravit předem sami nebo vám ji předloží prodávající. I když vám prodejce vystaví fakturu, nezapomeňte sepsat příslušnou kupní a prodejní smlouvu a fakturu považovat za přílohu smlouvy.
Co by měla kupní smlouva obsahovat:
-
osobní údaje kupujícího
-
osobní údaje prodávajícího
-
prohlášení prodávajícího, že je vlastníkem vozidla a jaký počet kilometrů má a jaký VIN je na vozidle
-
záznam o technickém stavu, kterým prodávající prohlašuje, že je bez nehod, má původní počet ujetých kilometrů, nemá žádné skryté vady, v případě vad jejich výpis
-
údaje o vozidle
-
kupní cena vozidla
-
záznam o předaných dokladech a počtu klíčů
-
datum a čas
-
podpisy obou stran
Kupní smlouva je nezbytná ať už vůz prodáváte nebo kupujete. Je to ochrana pro kupujícího i prodávajícího v případě vzniklých sporů. V případě potřeby je možné ji podepsat před advokátem.
Co dělat při prodeji ojetého vozu
-
Předveďte kupujícímu vůz, upozorněte jej na všechny případné závady. Pokud byl vůz bouraný, informujte kupujícího o tomto faktu.
-
Dodejte kupujícímu všechny dokumenty týkající se automobilu.
-
Vytvořte kupní smlouvu ve dvou kopiích a jednu podepsanou kopii si uschovejte.
-
Potvrďte převzetí dohodnuté částky za automobil.
-
Přepište automobil na nového majitele na dopravním inspektorátu.
-
Informujte pojišťovnu o změně majitele vozu.