Kondenzátor je důležitou elektro součástkou nejen u počítačů!
Ilustrační foto
Zajímavosti

Ačkoli patří kondenzátor mezi základní elektrotechnické součástky, laická veřejnost většinou nezná jeho funkci a neuvědomuje si tak jeho důležitost. Právě kondenzátor je totiž nezbytný pro fungování každého digitálního zařízení, bez něj by tak neexistovaly žádné počítače a už vůbec ne průmyslová automatizace, jež se stává stále potřebnější. Jak přesně kondenzátor funguje a jak si jej můžete představit, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Co vlastně je kondenzátor?

Kondenzátor je pasivní elektrická součástka obdobně jako rezistory a induktory. Základní vlastností kondenzátoru je však kapacita. To znamená, že kondenzátory dokáží uchovávat elektrickou energii, respektive přesněji řečeno elektrický náboj.

Pokud byste chtěli popsat skladbu kondenzátoru tak je nejjednodušší říci, že kondenzátor je součástka, která se skládá ze dvou elektrod (vodivých desek), jež jsou odděleny dielektrikem či jiným elektrickým izolantem. Přičemž platí, že na každou z vodivých destiček v kondenzátoru je přiváděn proud opačné polarity, jež jsou přitahovány magnetickým polem.

Na různé kondenzátory se můžete podívat zde https://www.tme.eu/cz/katalog/kondenzatory_26/. Vybírat si můžete z kondenzátorů různé kapacity, jmenovitého napětí, ale i indukčnosti či odpor. Právě indukčnost se stará o to, aby byla velikost náboje na obou deskách stejná.

Jak v praxi funguje kondenzátor?

Ve školách vás učí, že kondenzátory vlastně ukládají elektrickou energii tak, že na jedné vodivé destičce je udržován kladný náboj a na druhé, oddělené izolačním materiálem, je pak náboj záporný. Ačkoli se tyto náboje se přirozeně přitahují, izolace, ať už ve formě elektrického či dielektrického izolantu jim brání v tom, aby se přiblížily. V kondenzátoru tak může být uložena potenciální energie, kterou můžete uvolnit, jakmile umožníte nábojům se dostat k sobě. Setkat se samozřejmě můžete i s nejjednodušším případem, kdy nabijete kondenzátor tak, že z kladné destičky přemístíte elektrony na zápornou.

Speciálním typem kondenzátoru je superkapacitator, který se označuje i jako dvouvrstvý kondenzátor. Hlavní odlišností od klasického kondenzátoru je vysoká elektrická kapacita.

Kromě 25 000 různých kondenzátorů nabízí tme.eu tento elektro specialista více než 500 000 elektrosoučástek, které hodí každému profi i hobby elektrikáři. Najdete zde i potřebné vybavení a samozřejmě nechybí ani profi nářadí, každý si zde tak najde vše potřebné.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru