Litvínov - Mohutný výbuch na pár okamžiků přerušil běžnou výuku. Ze školního rozhlasu hamerské Střední odborné školy zní uklidňující zpráva: „Upozorňujeme žáky i učitele, že exploze, kterou jste právě slyšeli, byla plánovaná, a byla součástí fyzikálního experimentu.“
Školu navštívil Mgr. Jiří Králík Ph.D. z přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem. Ten v rámci projektu implementace krajského akčního plánu předvedl hned několik fascinujících experimentů.
Jednalo se o pokusy s kapalným dusíkem, který měl teplotu okolo mínus 200 stupňů Celsia. „Žáci viděli zmražení květiny a kousků zeleniny, reakci zmražené ocelové koule vložené do nádoby s vodou, podchlazený supravodič, pohyb podchlazené školní křídy po desce stolu, zmražení nafouknutého balónku a jeho opětovné ohřátí v rukou a další experimenty,“ popisuje učitelka fyziky Dana Bártíková.
Žáci byli po celou dobu součástí pokusů a některé si vyzkoušeli doslova na vlastní kůži. „Mohli jsme na krátkou chvíli vložit ruku do dusíku s neskutečně nízkou teplotou a nic se nám nestalo. Z nádoby se přitom valilo množství páry,“ líčí žákyně Michaela Voglová.
Závěrečný pokus s explozí si žáci sami vyžádali. Kapalný dusík byl umístěn do uzavřené plastové lahve a vlivem rozpínání po ohřátí došlo k mocnému výbuchu. „Překvapilo mě, jak hlasitá rána to byla. Doslova to otřáslo celou školou,“ říká Michaela Voglová.
Díky názorným ukázkám si mladí lidé udělali přesnou představu o vlastnostech plynů a o extrémně nízké teplotě. „Fyzika se tak pro mě stala zase o něco zábavnější a pochopitelnější,“ uzavírá Voglová.