Mstišov – Vyhořelý mstišovský zámeček doznává postupně změn v rámci rekonstrukce a do konce roku by mohl být kompletně pod střechou. Mstišovská obora zcela změní tvář. Představitelé Dubí podnikají kroky k vytvoření potřebné dokumentace pro její revitalizaci a rozšíření. Informoval o tom starosta Petr Pípal na posledním zasedání dubských zastupitelů.
Partnerem v realizaci náročného projektu jsou Lesy ČR. „Čekáme na jejich cenovou nabídku. Několik jednání už proběhlo. Máme předloženou studii. Musíme se dohodnout, co bude financovat město a co Lesy ČR,“ poznamenal starosta. Podle záměru má být na 6,5 hektarech vytvořená uzavřená část s voliérami, klecemi, na kterou budou navazovat výběhy pro zvířata. Obora bude mít dva vycházkové okruhy mezi lokalitami Mstišov a Nový Mstišov, směrem ke koupališti. Kromě obnoveného povrchu cest jsou v plánu instalace dětských dřevěných atrakcí, informačních tabulí a odpočinkových míst pro zpříjemnění pobytu návštěvníků. Nová Mstišovská obora by měla mít rozlohu 20-25 hektarů.
Současný stav obory je podle Pípala velmi špatný a kritizují ho i sami návštěvníci. Zvířatům se nedostává potřebné péče, podmínky, v nichž žijí, jsou nevyhovující a údržba areálu je nedostačující. Vzorem pro novou podobu dříve vyhledávaného výletního místa, které by mělo podle starosty získat zpět své renomé, bude Wildpark v Geisingu. Ten představitelé města letos v létě navštívili a zajímali se mimo jiné i o způsob jeho financování.
Petr Pípal je přesvědčený, že řada věcí z německé strany bude přenosná i do praxe správy Mstišovské obory. Zoopark v Geissingu funguje na principu sponzorování každého zvířete. Pojetím má park charakter výletního areálu s odpočinkovými zónami. Zvířata zde mají odpovídající výběhy i péči. „Podařilo se jim postavit neutrální financování. Mají velké množství sponzorů a vybírají vstupné. To bezpečně pokrývá provoz celého parku,“ informoval starosta letos v září, po návštěvě Wildparku.
Město v současné době dolaďuje práce na dokumentaci. Pokud Lesy ČR předložená studie zaujme a rozhodnou se do projektu jít, začnou se podle Pípala narovnávat i majetkové poměry. Lovecký Zámeček Dvojhradí, který v září 2018 vyhořel, spravuje syn majitelky Jiří Novák. Ten projevil zájem odkupu pozemku pod zámečkem, který Novákům nepatří, ale také části pozemku kolem objektu v rozloze cca 3000 m2. To se nelíbí starostovi, podle kterého není důvod, aby Novákovi vlastnili velký prostor kolem zámečku. Majetkové poměry ale budou podle Pípala ještě předmětem dalších jednání.