Most - Veřejná (lidová) knihovna v Mostě vznikla v nelehkém období počátků budování československého státu, a to ve městě, kde převládalo obyvatelstvo německé národnosti.
I přesto, že některá období a události v historii původně české menšinové knihovny jsou poněkud zahaleny mlhou nedostatku informací či archivních dokumentů, dnes víme, že knihovna navázala na tradici svých předchůdců: knihovny čtenářsko - zábavního spolku Vlastimil (zal. roku 1881) a Nerudovy lidové knihovny (zal. v roce 1902).
Od ručně psané statistiky za rok 1923 (což je zřejmě první zachovaný dokument o službách knihovny po vydání knihovnického zákona v. 1919) až po současný Výkaz o činnosti (již digitalizovaný a dvoustránkový) lze v průběhu let zaznamenat až překotný vývoj knihovny, který se samozřejmě projevil i v množství práce a elánu, úspěších, nejrůznějších snahách a nápadech, také ale ve zklamáních, potížích a problémech. Sto let knihovny je také o osudech lidí, kteří v knihovně pracovali. Pro naprostou většinu z nich knihovnická práce byla (a dosud je) posláním a koníčkem. Těm všem nejmenovaným patří velký dík, stejně jako i čtenářům, uživatelům a návštěvníkům, kteří i době moderních technologií cestu do knihovny stále a věrně nacházejí. Je ovšem vhodné si připomenout, že bez zřizovatele knihovny (národní výbor, městský úřad, magistrát...) by knihovny vůbec nebylo a stoleté výročí by se zřejmě ani neslavilo...
Století knihovny se bude během roku 2023 připomínat nejen virtuálně (sledujte stovku historických střípků na Facebooku knihovny), ale i např. výstavou fotografií z historie knihovny.