Ilustrační foto: CC0
Most

Ústecký kraj – Astronomické začne za 56 dnů (20. března v 10:01 SEČ), meteorologické za 36 dnů (1. března v 0:00 SEČ), ale jak německá, tak slovenská troposféra si pro všechny gurmány připravila ochutnávku jara už na tento víkend.

Takže, neváhejte a vyrazte v sobotu do Saska nebo v neděli do Bratislavského, Nitranského či Trnavského kraje, kde se můžete těšit na odchylku od třicetiletého průměru (1981 až 2010) cirka třináct stupňů, respektive třiadvacet stupňů z amerického pohledu.

Pátek 24. ledna:

Na Britské ostrovy udeří mimořádně hluboká tlaková níže Éowyn. Meteorologové s eury v kapse i meteorologové s librami v kapse očekávají, že nárazy větru dosáhnou rychlosti přes 150 km/h. Ve střední Evropě nic takového nehrozí. Jihozápadní proudění sice zesílí, nicméně jen nepatrně. Co to znamená? Nic. Vše zůstane při starém. Ráno, podobně jako ve čtvrtek dopoledne/odpoledne, by mohlo trochu zasněžit, týká se to především Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje. Tam, kde větřík prolomí hradby inverze, naměří okolo 6 až 8 °C.

Sobota 25. ledna:

Slušná teplotní divočina – na východě Německa, na západě Polska, v závětří Jeseníků a Šumavy, možná ve středních Čechách, no ledaskde rtuť teploměru vystoupá nad 10 °C, přesněji řečeno mezi 12 až 15 °C. Naopak na návětří Jeseníků anebo v Podkrušnohorské oblasti to vypadá na inverzní chlad. Srážky každopádně žádné.

Neděle 26. ledna:

V ranních až dopoledních hodinách v Karlovarském a Ústeckém kraji nepřekvapí déšť. I konec týdne se ponese ve znamení inverze, ačkoli rozdíly v teplotách už nebudou tak markantní. Teplo se přesune na Slovensko, nejen v Bratislavě numerické modely vyhlížejí maxima okolo 12 až 14 °C.

Pondělí 27. ledna:

Pokračující smršť tlakových níží z Atlantiku, jinými slovy opět jihozápadní proudění. Na pobřeží Mexického zálivu napadlo až kolem pětatřiceti centimetrů sněhu (na Floridě napadlo až čtvrt metru sněhu, nutno říci při teplotách pod bodem mrazu), my to holt odskáčeme „jihozápadním expresem". (Vpády arktického vzduchu ve Spojených státech amerických běžně vedou ke vzniku hlubokých tlakových níží v Atlantiku, které pak přinášejí teplý vzduch do Evropy. Čili za současnou ne-zimu v podstatě může i Amerika.)

A co potom:

V lednu zima v pravém slova smyslu už přijít nestihne. A v únoru? Vyloučit to nelze. Jo, taková zima 1969/1970, to byla jiná liga. Bílé Vánoce, bílý Nový rok, bílý Valentýn... Tehdy byly bílé, opravdu bílé, i Velikonoce – 29. března (Velikonoční neděle) v celém dnešním Ústeckém kraji ležela souvislá sněhová pokrývka. Teplice měly šesticentimetrovou, Ústí mělo deseticentimetrovou a Děčín měl dokonce dvaceticentimetrovou. Bíle bylo i za hranicemi dnešního Ústeckého kraje.

Tenkrát to šlo. Proč to teď nejde?

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru