Most - Již téměř tři měsíce je v platnosti nová obecně závažná vyhláška, která má pomoci ochránit obyvatele Souše před hlukem, jehož zdrojem je zejména autodrom. Jak toho nástroje nejlépe využít a pomoci tak docílit toho, aby hluk obtěžoval místní co nejméně? Je řešení okamžité, nebo je třeba na něj čekat? Zeptali jsme se vedoucí oddělení správního mosteckého magistrátu Vladislavy Mackové.
Co dělat, když občan zjistí, že došlo k porušení této vyhlášky?
Každý, kdo zjistí porušení obecně závazné vyhlášky č. 2/2017 o regulaci hlučných činností, může tuto skutečnost oznámit Městské policii Most. Strážníci městské policie pořídí videonahrávku, kde zaznamenají způsob porušování této vyhlášky a současně zpracují další dokumentaci k oznámení. Z důvodu velkého počtu telefonických oznámení, pouze v některých případech strážníci přímo zajišťují důkazy v místě bydliště občanů, kteří oznámili porušení obecně závazné vyhlášky.
Jak je oznámení následně zpracováno?
Oznámení je postoupeno správnímu orgánu Magistrátu města Most, který v dané věci zahájí správní řízení. V rámci tohoto správního řízení zpravidla nařídí ústní jednání, při kterém se provádí výslechy svědků, neboť je nutné zjistit, jak při porušování vyhlášky došlo k narušování a snižování pohody bydlení v městské části Souš. Tento krok je nutný, neboť každý občan může hluk vnímat jiným způsobem a žádný jiný důkazní prostředek jej nenahradí. Není výjimkou, že v jednom správním řízení je několik ústních jednání.
Jak správní řízení skončí?
Každé správní řízení vždy končí rozhodnutím. Za porušení obecně závazné vyhlášky lze uložit sankci až do výše 200 000 Kč. Sankci lze uložit opakovaně. Proti rozhodnutí se může účastník řízení odvolat a celý spisový materiál se tak postupuje k dalšímu řízení odvolacímu orgánu Krajskému úřadu Ústeckého kraje. Správní orgán při správním řízení je nucen dodržovat lhůty dané zákonem, a proto se řízení může jevit jako zdlouhavé a nekonečné.
Plné znění vyhlášky č. 2/2017 najdete na tomto odkazu.
(dun)