Obrnice - Obavy z nadcházejícího léta vzhledem k sílícímu přílivu sociálně slabých rodin z různých lokalit České republiky do panelových domů v sídlišti Nová výstavba a kvůli návratu místních romských rodin z pobytu ve Velké Británii vyjádřilo na jednání zastupitelů vedení obce Obrnice.
„Snažíme se problém řešit. Prvním z opatření je změna režimu dohledu mosteckých strážníků nad pořádkem v obci, který garantuje smlouva už před časem uzavřená s vedením Městské policie Most. Nebudou v letním období hlídkovat v ulicích ve dne, ale večer od 20:00 do 24:00 hodin,“ upřesnila obrnická starostka Drahomíra Miklošová.
Situace podle ní začíná být neúnosná. „Přistěhovalci, které k nám lifrují realitní agentury do domů, jež nevlastní obec, jsou hluční, ničí obecní majetek, omladina je navíc neuvěřitelně drzá a sprostá. Děti navrátilců z Británie neumějí česky ani anglicky a ve škole nevědí, co s nimi. Tito lidé nedodržují žádná pravidla, svým nevhodným chováním obtěžují místní starousedlíky,“ vysvětlila Miklošová.
Obec požádala také o navýšení počtu hlídek strážníků, avšak neuspěla. „Důvodem je nedostatek mosteckých strážníků. Podstav se ale snad brzy vyřeší, vedení městské policie už zveřejnilo náborový inzerát, hledá 11 lidí,“ uvedla starostka.
Zachování pořádku a ochrana bezpečnosti svých občanů je prioritou vedení obce. Vrátilo se proto k záměru založit vlastní policii. „O založení obecní policie uvažujeme už delší dobu. Musíme ale vyřešit dva zásadní problémy. Financování jejího provozu a požadavky vyplývající ze zákona o obcích, které musí strážník splňovat. Vše musíme podrobně analyzovat,“ doplnila Drahomíra Miklošová.
Ve snaze zabránit spekulantům v nákupu bytů a jejich následnému pronájmu nepřizpůsobivým občanům obec přistoupila už dříve také k demolici neobývaných a zdevastovaných panelových domů. Firmy k zemi poslaly čtyři z nich. „Z toho důvodu skupujeme už od roku 2014 v dražbách byty v panelových domech v sídlišti Nová výstavba, jež jsou součástí exekučně zabaveného majetku dlužníků,“ potvrdila starostka.
Obrnice patří s více než čtyřiceti procenty obyvatel romského etnika mezi sociálně vyloučené lokality. Kromě problémů v soužití Čechů s Romy se obec potýká také s vysokou mírou nezaměstnanosti, práci nemá více než 20 procent ekonomicky aktivních obyvatel. Výraznou převahu poptávky nad nabídkou pracovních míst v regionu ještě umocňuje nízká kvalifikace dospělé populace obrnických Romů. Vedení obce se nepříznivou situaci snaží řešit tím, že sociálně slabé občany zapojuje do veřejně prospěšných prací a nyní jim nabízí také místa v Technických službách Obrnice, což je nově založená příspěvková organizace obce.
(fou)