Most - Do Mostu se sjeli pedagogové. Veronika Kašáková je pozvala na seminář top kouče a odborníka na lidský potenciál, jemuž naslouchají majitelé firem, vrcholoví manažeři, či vrcholoví sportovci, Jana Mühlfeita.
Seminář Jana Mühlfeita Odemykání lidského potenciálu pořádal Nadační fond Veroniky Kašákové (NFVK) pro ředitele a pedagogy dětských domovů. Zúčastnili se ho i průvodci, kteří jezdí do dětských domovů s projektem NFVK Restart. Pozvánku obdrželi i sponzoři, nenechala si ho ujít ani instagramová královna Andula či zpěvačka Iva Frühlingová. „Ivuška tu dneska nebyla za celebritu, ale za kamarádku, které jsem chtěla dopřát to, co si já dopřávám několikrát v měsíci, poslouchat Jana Mühlfeita. Iva nás v tichosti podporuje, protože cítí potřebu pomáhat,“ prozradila Veronika Kašáková.
„Dnes jsme chtěli ředitelům dětských domovů ukázat, jak pracujeme s dětmi v rámci projektu Restart, práci chceme postupně aplikovat i na pedagogy. Není to proto, že bychom jim chtěli radit, jak mají vychovávat děti. Náš seminář je o vnitřní motivaci, to mohou aplikovat jak na sebe, tak na děti,“ doplnila Veronika Kašáková.
Jan Mühlfeit ve svém semináři přítomným ukazoval, jak poznat sám sebe, své talenty, své silné stránky, jak je umět využívat. Proběhla i řada praktických cvičení a ukázek.
„Děti v dětském domově mají často výčitky. Myslí si, že udělaly něco špatně, že skončily v dětském domově. My se snažíme těmi semináři a tím sebepoznáním jejich myšlení otočit. V momentě, kdy poznají sami sebe, si pozvednou i sebedůvěru a start do normálního života můžou mít úplně jiný. Jsem velice rád, že na tom mohu s Veronikou a jejím nadačním fondem spolupracovat. Dnešní seminář navázal na seminář z června, kdy tu byly děti z dětských domovů, dnes jsme tu byli pro jejich pedagogy. Sebepoznávání je velice důležité v jakékoliv činnosti, protože když známe sami sebe, tak můžeme znát i ty ostatní. Myslím si, že Veronika a její tým dělají fantastickou práci v tom, aby napomohli dětem odcházejícím z dětských domovů se dobře začlenit do širší společnosti,“ uvedl Jan Mühlfeit.
Veronika Kašáková chystá v letošním roce ve svém nadačním fondu především ucelit projekt Restart. V projektu jsou již zapojené tři kraje České republiky, Ústecký, Plzeňský a Středočeský. Fond oslovuje další tři kraje, Jihočeský, Liberecký a Královéhradecký. Další novinkou je, že fond nechce pracovat jen s dětmi, ale i s jejich pedagogy, o tom svědčí i seminář pořádaný v Mostě.
NFVK však nepracuje jen s dětmi, které jsou v dětských domovech, ale směřuje i k práci s dětmi, které již dětský domov opustily. Pracovník NFVK doprovází mladistvého minimálně rok a půl po jeho odchodu z dětského domova. Tato podpora mu pomáhá potýkat se s obrovskou psychickou nerovnováhou, která ho může dostat do dluhů, k užívání drog či vést ke kriminalitě. „V tu chvíli je tam náš dozor, ten lidský vztah, který byl naván už v dětském domově, dítě má někoho, kdo mu poradí a pomůže, je tam jen pro něho. To je pro mě alfou omegou celého nadačního fondu a projektu Restart,“ vysvětluje Kašáková.
V letošním roce by měl NFVK rozběhnout spolupráci s australským fondem, s dlouhou historií a zkušenostmi, které NFVK chybí. Domlouvá se předávání zkušeností a proškolování českých pracovníků NFVK australským týmem. Veronika Kašáková vysvětluje: „Máme konkrétní vize, na kterých pracujeme a které nás mají posouvat, ale nemáme historii fondu, na které bychom mohli stavět a nemáme kompletní strukturu projektu. To může pro některé naše partnery a sponzory působit nedůvěryhodně. Historii budeme teprve tvořit, ale na struktuře hodláme zapracovat. Australská nadace má projekt dost podobný tomu našemu a je ochotná nám své zkušenosti předat.“