Horní Jiřetín - „Horní Jiřetín a Černice pro mě kromě domova představují také místo, které rozumí současným trendům a nechce zaspat dobu," říká v rozhovoru Radek Vrábel, nejmladší kandidát Sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů Horní Jiřetín a Černice.
Podle něj by v komunální politice nemělo být místo k vyřizování osobních sporů a zastupitelé by neměli jen pasivně přihlížet. Více v rozhovoru.
Proč jste se rozhodl kandidovat?
Jako student vysoké školy v Praze vnímám odliv mladých a schopných lidí z regionu. Je mi líto, když vidím, jakou nevyužitou perspektivu má nejen naše město, ale i region, který byl až do nedaleké minulosti dlouhodobě podceňován. Naštěstí nejsem sám, kdo si v naší komunitě tuto skutečnost uvědomuje, a díky kvalitní týmové práci a spolehlivým pracovitým lidem v ní už vím, že moderní, soběstačné a fungující město není žádnou utopií. Chci být v tomto procesu rozvoje aktivním činitelem. Zastupitel je podle mého názoru funkce pro pracovité, aktivní lidi, kteří nechtějí jen pasivně přihlížet při rozhodování o zásadních otázkách, které se dotýkají nás všech, občanů.
Proč kandidujete právě za Sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů?
V komunální politice vždy záleželo na samotných osobnostech a jejich práci. A za tímto sdružením práci vidím a není jí málo. Podpořil jsem ho i ve volbách v roce 2014 a další vývoj sledoval z pozice voliče a hluboce mě zneklidnilo, když jsem zjistil, že někteří zastupitelé namísto práce pro místní obyvatele zneužívali městskou radu k řešení svých osobních sporů a zastupitelstvo vnímali jako jakýsi ventil k rozohňování těchto vzájemných vztahů. Takové zastupitelstvo já nechci, a proto jsem se rozhodl podpořit hnutí i v nadcházejících volbách, tentokrát z pozice nezávislého kandidáta.
Jste nejmladším kandidátem. Chcete být hlasem mladých?
Ano, mladším obyvatelům bych se snažil být silným hlasem, který bude slyšet při rozhodování o věcech týkajících se bezprostředně místní mladé komunity. Chci prosazovat revitalizaci sportovního areálu, popřípadě prosazovat nová komunitní místa, jako jsou volnočasové areály s multifunkčním využitím nebo workoutová hřiště. Horní Jiřetín a Černice pro mě kromě domova představují také místo, které rozumí současným trendům a nechce zaspat dobu.
Jste také v redakční radě měsíčníku Jiříkoviny.
Jsem moc rád, že se nám před pár lety podařilo vytvořit tým, který pravidelně píše městské listy a informuje obyvatele Horního Jiřetína a Černic o veškerém dění ve městě. Jako redaktor jsem navíc mohl nakouknout pod pokličku mnohým aktivitám, které se u nás dějí. A že jich je. Bedlivě jsem sledoval a sleduji práci starosty Vladimíra Buřta, práci na kultuře Jiřího Beneše, práci předsedy Sokola Jiřího Sapouška, aktivity volnočasových spolků nebo již přes dvacet let neutuchající úsilí o záchranu a zviditelnění Jezeří kastelánky zámku Hany Krejčové. To jsou lidé, se kterými chci kandidovat a které chci podpořit. Své práci rozumí a mnoho projektů dotáhli do úspěšného konce. Pro mě osobně to tedy není žádný pomíjivý experiment, ale sázka na absolutní jistotu. Sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů za dobu svého působení v komunální politice mě přesvědčilo, že když člověk opravdu chce, tak to jde.
Jaké oblasti se chcete věnovat?
Už v minulosti mě oslovila myšlenka energetické soběstačnosti a udržitelnosti obce. Město, které myslí i na budoucí generace, se mi zamlouvá. Aktivně se zajímám o oblast třídění odpadu a prosazuji myšlenku nakládání s odpady už na území obce. Kromě neustálého rozšiřování kontejnerů a košů na tříděný odpad na veřejných místech bych se proto snažil o získání vlastní linky na ekologické zpracovávání a recyklaci tříděného odpadu. Tento zpracovaný odpad se pak dále prodává do výkupen recyklovaného odpadu a město může na této praxi i slušně vydělávat. Dále se chci podílet na revitalizaci veřejných míst, jako jsou například veškeré zastávky městské hromadné dopravy na území města.
Mimo jiné pracujete v informačním centru, které vzniklo v roce 2017. Jak z vašeho pohledu funguje?
Informační středisko je jeden z dlouhodobých projektů, který má podle mého názoru nejen smysl, ale také neustále rostoucí potenciál vzhledem k turistickému rozvoji Horního Jiřetína a Černic, ale také Krušných hor jako celku. Ať už z německé, nebo české strany, Krušné hory nabízejí zatím ještě stále nevyužitou turistickou perspektivu. Nedaleký zámek Jezeří, aktuálně nejnavštěvovanější památka Ústeckého kraje, společně s dalšími připravovanými projekty, jako je cyklostezka propojující Litvínov s Horním Jiřetínem a Černicemi a zámkem Jezeří, jsou dalším krokem k využití tohoto potenciálu.