Mostecko – Tradiční pravicově extremistické strany zažívají na Mostecku úpadek. Dá se to vyčíst ze čtvrtletní zprávy o extremismu, kterou zveřejnilo Ministerstvo vnitra. Místo účasti na demonstraci se mladí aktivisté šli bavit na večírek.
Situace, v níž už nemá extrémní pravice podporu zdaleka srovnatelnou s dobou před deseti lety, se netýká pouze Mostecka. Tradiční pravicově extremistické strany v loňských říjnových volbách naprosto propadly. Do zastupitelstev se dostali pouze jednotlivci kandidující za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (dále jen „DSSS“) a Národní demokracii (dále jen „ND“).
„Xenofobní témata, která se obě strany v předvolební kampani snažily nastolit, neměla na lokální úrovni ohlas. Neuspěl ani předseda DSSS Tomáš Vandas, který kandidoval za subjekt s názvem Čisté Ústí. Další z řady volebních neúspěchů nepřinesl výrazné personální změny ve vedení obou stran,“ uvádí zpráva o extremismu v Česku.
Poměrně rozsáhle si zpráva všímá také nepovedené akce extremistů v Litvínově v posledním loňském čtvrtletí (píšeme v článku OBRAZEM: Nacionalisté v Litvínově. Sešli se po deseti letech od bitvy o Janov). DSSS v listopadu svolala do Litvínova shromáždění, které mělo připomenout desetileté výročí násilností ze strany neonacistů a fotbalových chuligánů, kteří se pokusili napadnout tamní Romy. Na akci tentokrát dorazily jen desítky příznivců strany. Jedné osobě bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.
„Mladší aktivisté, dříve spojení s Dělnickou mládeží, přestali DSSS podporovat a navštěvovat její akce. Někteří z nich se začali angažovat v subjektu s názvem Národní a sociální fronta. Dne 17. listopadu rezignovali na účast na shromáždění v Litvínově a namísto toho uspořádali vlastní „kulturní a hudební večer“.
„Bitva o Janov“, kterou mělo listopadové shromáždění na litvínovském náměstí připomenout, je přitom českými neonacisty vnímána jako „jejich nejúspěšnější veřejná akce,“ dodává zpráva.